Sellülit detoxu
Sellülit detoxu

Artık hepimiz biliyoruz ki, sellülit sadece estetik bir mesele değildir. Bir çeşit hastalık, bir dolaşım bozukluğu veya cilt altı yağ dokusunun yeteri kadar beslenememesi durumudur. Sellülit tablosuna daha yakından bir göz atacak olursak;

§ Kan dolaşımı bozuktur

§ Östrojen dengesizliği vardır

§ Yağlanmaya ve vücutta su tutulmasına neden olan diğer hormonal sorunlardan kuşkulanırız,

§ Vücutta toksin birikimi artmıştır

§ Karaciğer yorgundur muhtemelen yağlanma başlamıştır

Ayrıca kalıtım, yanlış beslenme alışkanlıkları, durmadan kilo alıp verilmesi, hareketsizlik, sigara ve beden duruş bozuklukları, kabızlık gibi faktörler de sellülitleri beslerler.

Masajdan LPG’ye ve gayet başarılı sonuçlar aldığımız Radyo Frekansına varıncaya değin, tüm “kozmetik sellülit tedavileri” nin amacı aynıdır; Vücutta sıvı toplanmasını kontrol etmek, kan ve lenf dolaşımını hızlandırmak, bölgesel yağ hücrelerini rahatlatmak, yağ asitlerini parçalayıp idrarla dışarı atılmasını sağlamak. Ama ne yazık ki bu tedavilerin hiç birisi sellülitlerden tamamen kurtulacağımız anlamına gelmez…

KARACİĞER YAĞLANMASINA DİKKAT
Hormonal sorunları başka bir yazıda ele alacağım. Bugün genellikle göz ardı edilen Karaciğerin önemi üzerinde durmak istiyorum. Çünkü karaciğer vücudumuzdaki yağ metabolizmasını düzenleyen ve yağ fazlasının atılmasını sağlayan temel organdır. Vücudumuz büyük ölçüde onun sayesinde toksinleri atar ve kendini arındırır.

Vücudumuza aldığımız her şey bir bakıma karaciğerde özümsenir, arıtılır ve toksinlerden ayrıştırılır. Alkol, evde, sokakta yada işyerinde etkilendiğimiz kimyasal maddeler, aldığımız ilaçlar, sağlıksız beslenme (Özellikle işlem görmüş hazır yiyecekler) sonucunda vücutta biriken tüm zararlı maddeler karaciğeri yorarlar. Birçoğu karaciğerde fazla yağ birikmesine neden olurlar. Böylece hayati önem taşıyan bu organımızın verimli çalışması mümkün olmaz.

Karaciğer yağlarla baş edemeyince onların bel çevresinde, yada deri altında birikmesini önleyemez. Karaciğer yağlanmasının en genel belirtileri, kilo vermede zorluk, bel bölgesinde yağlanma, sellülitlerin artması ve kolesterol seviyesinin yükselmesidir.

SAĞLIK VE FORM İÇİN ÖNCE KARACİĞERİ GÜÇLENDİRİN:

Karaciğerimizin kendini onarmasına ve tüm yeteneklerini yeniden kazanması için size sadece 2 hafta süreyle yapacağınız gayet basit bir detox diyeti öneriyorum. Bu dönemin sonunda kendinizi gayet iyi hissedeceksiniz. Kilo vermeniz ve sellülitlerle başetmeniz de kolaylaşacaktır. Doktorunuz uygun bulursa bu diyetin etkinliğini bazı beslenme destekleri ile arttırabilirsiniz.

Karaciğer dostu bazı gıdalar:

§ Enginar

§ Sarımsak ve soğan

§ Brokoli, Brüksel lahanası, lahana

§ Taze limon suyu

§ Pancar

§ Tüm meyveler; özellikle elma, çilek, havuç

§ Esmer pirinç

§ Ispanak

§ Domates

§ Kavun

§ Avokado

§ Zerdeçal-Hint safranı

§ Omega-3 yağ asitleri

§ Milk Thistle (Devedikeni), kedi pençesi sarmaşığı ((Uncaria Tomentosa), hindiba ve enginar özü, arı poleni, NAC, Lesitin gibi beslenme destekleri

Kedi Pençesi sarmaşığını belki ilk defa duyuyorsunuzdur. Ama 1995 yılında, Farmakoloji dünyasında, “Yılın Bitkisi” seçilmişti. Güney Amerika’da ve Peru Amazonu’nda yabani olarak yetişen ve korumaya alınan , üzerinde en fazla bilimsel araştırma yapılan tıbbi bitkilerden birisidir.

Yerli kabileler bu bitkiyi eklem ve sindirim sistemi hastalıkları, enfeksiyonlar, yaralanmalar ve kanserli vakalarda kullanmışlardır. Sarmaşığın yetişmekte olduğu bölgede kanser vakalarının ve genetik kusur sayısının sıfıra yakın olduğu tespit edilmiştir. 1970’li yıllarda dikkati çekmiş ve incelemeye alınmıştır.

DİĞER TAVSİYELER:

§ Bu detox süresi içinde, süt ve süt ürünlerini tüketmeyin.

§ Patates, ekmek ve pirinç gibi nişastalı gıdaları almayın.

§ Alkol, tuz ve doymuş yağlar, işlenmiş gıdaları, şeker ve kafein alımını da kaldırın.

§ Zorunlu olmadıkça ilaç kullanmayın. Gereksiz yere ağrı kesici, trankilizan, emin olmadığınız vitaminler, suni tatlandırıcılar kullanırken, bir daha düşünün. Bunlar için doktorunuza danışın. Tabii ki devamlı kullanmak zorunda olduğunuz temel ilaçlardan bahsetmiyoruz.

§ Karaciğerinizi yormamak için, aşırı sıcak ada aşırı soğuk yiyecek ve içeceklerden, acılı baharatlardan, hızlı ve sinirli yemek yemekten, her türlü öfke ve gerginlikten uzak durun. Öfke ve korku karaciğeri çok yıpratır.

Ve günde en az 8 bardak, 2 litre su için. Bu su vücudumuzdaki zararlı toksinlerin idrarla yada terle akıp gitmesine yardımcı olur.


İzmir Dermatolog uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!