Selülit bir hastalık olup tıptaki adı hidrolipodistrofir. Selülitli dokunun sinir lifleri üzerine yapmış olduğu basınçla kişilere göre şiddeti değişiklik gösteren değişik tanımlı ağrılara neden olabilmektedir. Selülit agrılarının bir diğer nedeni dişilik hormonlarının sebep oldugu mikro dolaşımsal bozukluk nedeniyle sinir hücrelerinin yeterince kanlanamaması ve oksijen alamamasıdır. Selülit her kadının ortak sıkıntısı olup görünümü bozduğu kadar ileri derecelerinde ağrıya neden olması, selülitin tedavi edilmesi gerekliliğini ortaya koymaktadır.

Unutulmamalıdır ki selülit bir hastalık olup tıpta hidrolipodistrofi olarak adlandırılır.

Asil adi hidrolipodistrofi olan ancak alısilageldigi gibi ancak yanlis olarak selülit denilen problem veya hastalik öncelikle mikrolasimsal bozukluklara bagli olarak olusur. Selülit olusumu mekanizmasini daha iyi açiklayabilmek için cilt ve altinin bazi anatomik özelliklerini gözden geçirmek gerekir. Cildin en üst tabakasi epidermis adini alir ve 0.2 mm den incedir.

Epidermis altindaki katman dermis adini alir. Dermis katmani ise 4 mm kalinliginda olup konnektif agi olusturur ve cildin yenilenmesi veya kirismasindan sorumu olan fibroblast adli hücreler bu katmanda yer alirlar.

Daha asagida ise yağ dokusunun yogun oldugu cilt alti dokusu vardır. Esasen bizim hidrolipodistrofi veya selülit dedigimiz problem veya hastalik bu cilt alti yag dokusunun hastaligidir. Kan sirkülasyon sistemi ve lenfatik atilim bir çok faktörlerle düzenlenir.

Öncelikle yukarda bahsettigimiz katmanlarin yikanmasini saglayan karisik bir damarsal ag vardir. Bu karisik damarsal yapinin basardigi yikama sistemi iki önemli fonksiyona sahiptir.

Metabolizmanin önemli gereksinimlerini saglar ve vücut sicakliginin düzenlenmesinden sorumludur. Kan sirkülasyon sistemi ve lenfatik akimin düzenlenmesinde hormonal seviyenin rolü sudur.

Progesteron ve folikülin hormonlari arasindaki denge sivi atilimi ve tutulumunu saglamaktadir. Hormonal dengesizlik durumunda hücreler arasi sivi üretiminde önemli ölçüde dengesizlikler oluşur. Mikrolasimsal yetmezlik ise yag hücrelerinin normal isleyisini bozarak asiri miktarda yag olusmasina yag hücrelerinin büyümesine neden olur. Hücreler arasi aralikta sivi birikmesi ve yag hücrelerindeki lipidler zorlu bir döngü baslatirlar ve birikmis sivi basinci ve lenfatik sistem basinci ile yag hücrelerinde degisiklikler olusur. YAĞ HÜCRELERI ASIRI YAG IÇERIKLERI ILE SISERLER VE adeta kilitli kalarak sislikler olusmasina neden olurlar. BUNUN SONUCUNDA SELÜLITIN MESHUR PORTAKAL KABUGU GÖRÜNÜMÜ ORTAYA ÇIKAR.


İstanbul Medikal Estetik Uzmanı uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!