İktidarsızlıkta temel olarak dört tedavi seçeneği vardır; ağızdan ilaçlar; kendi kendine iğne tedavisi; penil protez tedaviler. Ek olarak son zamanlarda gündeme gelen şok dalga tedavisidir.

İlaç tedavileri

İlaç seçimi, hastanın genel durumuna, hastalıklarına, kullandığı ilaçlara göre yapılır. İlaç tedavisi haftada 2-3 kez olmak üzere toplamda en az 8- 10 doz kullandırıldıktan sonra ilaca verilen yanıt değerlendirilir. İlaç tedavisi yeterli olmayan hastalara kendi kendine iğne tedavisi, şok dalga tedavsi veya penil protez yerleştirilmesi önerilmektedir.

Kendi kendine iğne tedavisi

Doktor tarafında özel olarak hazırlanan ilaçlar insülin iğnesi ile hasta veya partneri tarafından cinsel ilişkiden hemen önce penise enjekte edilir. En büyük sorun bu tedavinin uzun dönem sürdürülememesidir.

Sok dalgaları ile tedavi

Penise düşük yoğunlukta sok dalgaları uygulayarak kan akımının artırılması prensibine dayanmaktadır.

Penil protez yerleştirilmesi

Halk arasında mutluluk çubuğu olarakta bilinmektedir. Diğer tedavi seçeneklerinden (ağızdan ilaç tedavileri, kendi kendine enjeksiyon, SWT) yanıt alınamayan hastalarda düşünülmelidir. Tek parçalı, iki parçalı ve üç parçalı penil protezler bulunmaktadır. Doğal ereksiyona en yakın olan üç parçalı protezlerdir. En önemli komplikasyonları protezin çalışmaması ve enfeksiyondur. Enfeksiyon riski antibiyotik kaplı protezler ile önemli oranda azaltılarak %0.5’lere kadar çekilmiştir


İstanbul Ürolog uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!