Sertleşme probleminde yeni tedaviler, düşük yoğunluklu şok dalgaları ile (edswt)
Sertleşme probleminde yeni tedaviler, düşük yoğunluklu şok dalgaları ile (edswt)

Erkekler sertleşmeleri daha yeni doğanken kazanıp yaşlılığa kadar sürdürebilirler. Sağlıklı olan, normal olan budur. Erkekte sertleşme bozukluğuna “erektil disfonksiyon, empotans, ikdidarsızlık” da denir. “...bir erkeğin sürekli ya da tekrarlayan şekilde, cinsel performans için yeterli penis sertleşmesine ulaşamaması ve/veya bunu koruyamaması” “Bir erkeğin en az 6 ay süreyle seksüel ilişki için yeterli penis sertleşmesine ulaşamaması ve/veya bunu sürdürmede yetersizlik” olarak tanımlanır.


Amerika Birleşik Devletleri' nde yaklaşık 30 milyon erkek, erkek nüfusunun yaklaşık 10% u sertleşme problemi yaşamaktadır. Türkiye'de bu yüzdenin çok daha fazla olduğu gözlemlenmiştir. Amerika'da 40 ve 70 yaşları arasındaki erkeklerin 40-50% sini etkileyebildiği bilinmektedir. Türkiye’de sertleşme problemi (iktidarsızlık) görülme oranı %60-70 lerde olduğu tahmin edilmektedir.
Çeşitli ilaç tedavileri, beraberinde uygulanan psikoterapi ve EDSWT birçok hastada yüz güldürücü sonuçlar vermektedir.

EDSWT, akustik teknoloji kullanan bu yeni tedavi yöntemi ve cihazı şok dalgaları üreten bir sistemdir. Bu dalgaların penise uygulanması ile var olan zayıf atardamarların uyarılarak çaplarının genişlemesi ve yeni atardamalar oluşması sağlanır. Böylece damar çaplarının büyümesi ve yeni kan damarlarının oluşmasıyla penise gelen kan miktarı artar. Doğal, fizyolojik bir sertleşme sağlanır. Bu fizyolojik sertleşme kalıcıdır ve herhangi bir ilaç kullanımını gerektirmez.

İlaç ve penise enjeksiyon tedavisinden istenilen sonuç alınamayan hastalarda zahmetsiz bir tedavi yöntemi olan EDSWT özellikle damarsal nedenlerle sertleşme bozukluğu yaşayan hastalar için kullanılır. Damarsal nedenler yaratan hastalıklar şeker hastalığı, hipertansiyon, kalp hastalıkları, yüksek kolesteroldür.
Sertleşme problemi genelde arterlerin daralması nedeniyle ortaya çıkar. Bu durum penise kan akımını azaltır. Aynı problem diğer kan damarlarında da oluşabilir.
Damar yağlanması arterlerin daralmasına neden olur. Damar yağlanması arterlerin iç çeperinde oluşan yağlı yamalar ya da 'plaklar' gibidir. Birkaç yıl içinde vücudun bir ya da daha fazla bölgesinde, sıklıkla kalbe, beyne bacaklara ve penise giden arterlerde aterom plakları oluşabilir. Zaman içinde bunlar büyüyebilir ve bir ya da daha fazla arterde semptom ve sorunlara yola açmaya yetecek kadar daralmaya neden olabilirler.

""""

EDSWT işlemi tamamen ağrısızdır, bazı hastalar, tedavi esnasında hafif karıncalanma hissetmektedir; bu karıncalanma, tedavi biter bitmez kaybolmaktadır.
Genel olarak bu tedaviler, kliniklerde uygulanır. Tedavi, bir doktor eşliğinde terapistle özel bir odada yürütülür. Hastanede yatmaya gerek yoktur. Her bir seans yaklaşık olarak 20 dakika sürer. Tedavinin tamamı, doktorunuzun belirlediği seanslardan oluşur. Hastaların rapor ettikleri sonuçlara göre, tedavinin başlangıcından iki-beş hafta sonra kalıcı etkileri görülmeye başlamıştır. Tedavi bitiminden sonraki yıllar içerisinde, yüksek oranda memnuniyet yine hastalar tarafından rapor edilmiştir.
Yapılan klinik deneyler sonrası en az bir yıl takip edilen hastalarda, yüz güldürücü hasta memnuniyeti vardır. Bu tedavi, ilaçlara yanıt vermeyen, vakum pompaları, iğneler ve implant tedavisine yönlendirilmiş olan ileri sertleşme problemi yaşayan hastalarda da çok olumlu sonuçlar göstermiştir.
Tedavi tamamen güvenilirdir. Müdahalesizdir ve ilaç kullanılmaz. Tedavi boyunca ve tedavi sonrasında da yan etkiler görünmez. Hastalar seans sonrasında hemen günlük hayatlarına dönebilirler.

Doktorunuzdan çekinmeden randevu talebinde bulununuz.

""
Referanslar

Yoram Vardi, Boaz Appel, Amichai Kilchevsky and Ilan Gruenwald. DOES LOW INTENSITY EXTRACORPOREAL SHOCK WAVE THERAPY HAVE A PHYSIOLOGICAL EFFECT ON ERECTILE FUNCTION? SHORT-TERM RESULTS OF RANDOMIZED, DOUBLE-BLIND, SHAM CONTROLLED STUDY

Ilan Gruenwald, MD, Boaz Appel, MD, and Yoram Vardi, MD. LOW-INTENSITY EXTRACORPOREAL SHOCK WAVE THERAPY—A NOVEL EFFECTIVE
TREATMENT FOR ERECTILE DYSFUNCTION IN SEVERE ED PATIENTS WHO RESPOND POORLY TO PDE5 INHIBITOR THERAPY

*EAU Clinical Guidelines, Updates 2013, Guidelines on Male Sexual Dysfunction

3.5.3 Shockwave therapy Recently, the use of low-intensity extracorporeal shock wave therapy was proposed as a novel treatment for ED (93). In the first randomised, double-blind, sham-controlled study, it was demonstrated that low-intensity extracorporeal shock wave therapy had a positive short-term clinical and physiological effect on the erectile function of men who respond to oral PDE5Is (94). Moreover, there are preliminary data showing improvement in penile hemodynamics and endothelial function, as well as IIEF-EF domain score in severe ED patients who are poor responders to PDE5Is (95).The feasibility and tolerability of this treatment, coupled with its potential rehabilitative characteristics, make it an attractive new therapeutic option for men with ED. However, current data are limited and clear recommendations cannot be given. Data regarding the mechanism of action of this procedure are still lacking. In a diabetic rat model, low-intensity extracorporeal shock wave therapy ameliorated diabetes mellitus associated ED by promoting regeneration of nNOS-positive nerves, endothelium, and smooth muscle in the penis. These beneficial effects appear to be mediated by recruitment of endogenous mesechymal stem cells (MSCs) (96).

93. Vardi Y, Appel B, Jacob G, et al.Can low-intensity extracorporeal shockwave therapy improve erectile function? A 6-month follow-up pilot study in patients with organic erectile dysfunction. Eur Urol. 2010 Aug;58(2):243-8. http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/20451317

94. Vardi Y, Appel B, Kilchevsky A, Gruenwald I. Does low intensity extracorporeal shock wave therapy have a physiological effect on erectile function? Short-term results of a randomized, double-blind, sham controlled study. J Urol. 2012 May;187(5):1769-75. http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22425129

95. Gruenwald I, Appel B, Vardi Y. Low-intensity extracorporeal shock wave therapy--a novel effective treatment for erectile dysfunction in severe ED patients who respond poorly to PDE5 inhibitor therapy. J Sex Med. 2012 Jan;9(1):259-64. http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22008059


İstanbul Üroloji uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!