Sezaryen Doğum Sonrası Normal Doğum Yapılabilir Mi?

Sezaryen doğum sonrası normal (vajinal) doğum, belirli şartlar sağlandığında mümkündür. Şartlar uygunsa başarı şansı yaklaşık 10 da 7’dir.

Kimler Sezaryen Doğum Sonrası Normal Doğum Yapabilir?

Bir önceki sezaryen in üzerinden en az 2 yıl geçmiş olanlar, anne sezaryen doğum sonrası normal( vajinal) doğum için kararlı olanlar, en fazla 2 kez yatay kesiyle sezaryen olanlar, annenin pelvisi (çatısı) dar olmayanlar, sezaryen dışında başka rahim ameliyatı olmayanlar, bebeği ters pozisyonda olmadığı ve eşinin rahim ağına yerleşmediği, bebeğin ağrılığının 4000 gr’ın altında olduğu durumlarda sezaryen sonrası normal (vajinal) doğum erişkin ve yeni doğan yoğun bakım koşulları tam olan hastanelerde yapılabilir.

Sezaryen Doğum Sonrası Normal Doğum Riskleri Nelerdir?

Annenin eski rahim kesisinde açılma (%2-3 civarı), ani iç kanama ve acil sezaryen doğum gereksinimi (%30-40 civarı), bebeğin yeni doğan yoğun bakım ihtiyacı ve doğum esnasında bebeğin kaybedilmesi (1000 de 2’den az) riskleri mevcuttur.

Sezaryen Doğum Sonrası Normal Doğum Tercihlerinde Riskler Nasıl En Aza İndirilebilir mi?

Gebelik boyunca doğum öncesi normal doğum eğitimi verilerek, bir önceki sezaryen nedeni devam ediyorsa denemeyerek, erişkin ve yeni doğan yoğun bakım koşulları tam olan merkezde doğum yapılarak riskler azaltılabilir.

Sezaryen Doğum Sonrasında Normal Doğumda İyileşme Sürecinde Değişiklik Olur Mu?

Normal doğum yapan gebeler gibi hasta 1 gün hastanede kalıp ertesi gün normal yaşantısına dönebilmektedir. Epizyotomi dediğimiz normal (vajinal) doğum sırasında bebeğin rahat çıkması için vajene yapılan kesi ortalama 2 haftada iyileşmektedir.

Kaç Yaş İtibariyle Sezaryenden Sonra Normal Doğum Yapılabilir?

Bu bir adolesan gebelik değil ve İlk sezaryen in üzerinden 2 yıl geçmiş ise 20 yaşından itibaren denenebilir.

Hangi Durumlarda Sezaryen Doğum Sonrası Normal Doğum Yapılamaz?

İlk sezaryen annenin pelvis (çatı) darlığı nedeniyle yapıldıysa, bebek 4000 gr üzerinde ise, sezaryen dışında miyom çıkarılması gibi bir rahim ameliyatı varsa, annenin ıkınmasına engel bir durum varsa, önceki sezaryen dikey kesi ile yapıldıysa, önceki doğumda rahimde yırtılma öyküsü nedeniyle sezaryen yapıldıysa, çoğul gebelik varsa Sezaryen doğum sonrası normal (vajinal) doğum yapılmaz.

Sezaryen Doğumdan Sonra Normal Doğum Yapabilmek İçin Süre Kısıtlaması Var Mıdır?

Evet, ilk sezaryen doğum üzerinden en az 2 yıl geçmiş olmalıdır.

Sezaryen Sonrası Normal Doğumda Suni Sancı Verilebilir Mi?

Sezaryen doğum sonrası normal (vajinal) doğumda rahimdeki eski dikiş yerinde açılma riskini arttıracağı için suni sancı verilmez.

Sezaryen Sonrası Epidural Anestezi ile Normal Doğum Yapılabilir Mi?

Sezaryen doğum sonrası normal (vajinal) doğumda şartlar uygunsa epidural anestezi uygulanarak doğum ağrısız bir şekilde yapılabilir.

Anne Adayı Neden Sezaryen Doğum Sonrası Normal Doğumu Tercih Etmelidir?

Doğum sonrası daha az hastanede kalma ve iyileşme süresi, ameliyat olmamak için, ameliyata bağlı risklerin olmaması için, bebek ile daha iyi bağ kurmak için, bebeğin doğum sonrası yoğun bakım ihtiyacını azaltmak için şartlar çok uygun ise tercih etmelidir.


İstanbul Kadın Doğum uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!