Vajinal doğum ile ilgili endişeleri olan ya da vajinal doğum yapması hem kendi hem de bebeğinin sağlığı için risk teşkil eden kadınlara uygulanabilen sezaryen; bebeğin cerrahi yollarla anne karnından alınması işlemi olarak tanımlanabilir.

Her ne kadar çevresel faktörler neticesinde normal doğum kaygısının artması sezaryen tercihlerini sıklaştırsa da; sezaryen ile doğumun komplike bir cerrahi operasyon olduğu gerçeği göz ardı edilmemelidir. Ameliyat kesilerinin enfeksiyonu, kan kaybı, kan pıhtılaşması, organ yaralanması, anestezi riski ve gelecek hamilelikleri etkileyen potansiyel komplikasyonlar sezaryen kararının önemini arttırmaktadır. Bu nedenle sezaryen kararı anne adayına kapsamlı tetkikler yapılması sonucu kadın doğum uzmanları önerileri doğrultusunda verilmelidir.

Sezaryen Nasıl Yapılır?

Sezaryen, anestezi altında gerçekleştirilen bir ameliyattır. Anne adayına ne tür anestezi verileceği annenin beklentileri, genel sağlık durumu ve doğuma özel şartlar gözetilerek belirlenir. Epidural anestezi ile sezaryen yapıldığı takdirde anne bilinçli bir şekilde bebeği ile ilk temasını yaşayabilir.

Anestezi etkisini gösterdikten sonra karın duvarına kesi atılır ve karın boşluğuna ulaşılır. Karın duvarı kasları kenara çekildikten sonra rahime amniyotik keseyi de yırtacak şekilde genellikle yatay bir kesi yapıldıktan sonra bebek rahimden çıkarılır ve göbek bağı kesilir. Plasenta çıkarıldıktan sonra kesilen her bir kat dikilir.

Sezaryen sonrası iyileşme süreci kişiden kişiye değişmekle birlikte genellikle kadınların kendilerini iyi hissetmesi ve post operatif şikayetlerinden kurtulması yaklaşık 6 hafta sürebilir. Komplikasyonların oluşmaması için uzmanların direktiflerine uyulması gerekir.

Sezaryen Hangi Durumlarda Zorunlu Hale Gelir?

Az önce de belirtildiği gibi sezaryen zaman zaman tercihten ziyade zorunluluk haline gelebilir. Sezaryen doğumun zorunlu olabildiği durumlar şu şekilde sıralanabilir:

Doğumun ilerlememesi

Fetüs için ani bir tehlikenin oluşması

Fetüste hidrosefali hastalığının var olması

Bebeğin rahim ağzından geçmek için fazla iri olması

Fetüsün makat ya da enine pozisyonda bulunması

Annede bulaşıcı bir virüsün olması

Annede diyabet ve yüksek tansiyon gibi sorunların bulunması

Plasenta ve umbilikal kord ultrasonografisinde anomalilerin tespit edilmesi

Çoğul gebelikler

NST izlemelerinde bebeğin fetal distres yaşadığının belirlenmesi


İzmir Kadın Doğum uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!