Şifalı bitkiler “ kuzukulağı “
Şifalı bitkiler “ kuzukulağı “

Baharın ilk günleri ve doğa yeniden uyanıyor. Doğanın uyanışı ile teker teker bize sunulan mucizelerinden faydalanma vakti geliyor. Hem lezzetli hem de sağlıklı beslenmek için doğanın bize sunduklarına kucak açma sofralarımıza davet etme zamanı geliyor. Bu hafta size Türkiye’nin neredeyse her bölgesinde yetişebilen kuzukulağı Latince isiyle ‘’Rumex acetossella’’nın sağlığımız için faydalarından bahsetmek istiyorum.

Halk arasında yaygın olarak keçikulağı, ekşimlik, ekşikulak, ebem ekşisi, turşu otu gibi değişik isimlerle anılmaktadır. Yurdumun taşı toprağı altın demişler ne güzel de söylemişler çünkü; Fransa başta olmak üzere birçok Avrupa ülkesinde kuzukulağı bitkisinin sera yetiştiriciliği ile özel yetiştirilirken güzel vatanımda doğal olarak yetişmektedir. Ekşimsi, mayhoşumsu bir tadı olan kuzukulağı bitkisi yemeklerde ve salatalarda kullanılabilmektedir. “Kuzukulağı bitkisi içerisinde A, B, C vitaminlerini, potasyum, oksalik asit, nişasta, şeker, reçine bulunmaktadır.” Kuzukulağının faydaları Şifalı bir bitki olan kuzukulağı ; Sindirim sistemini düzenler ve sizi rahatlatır. İdrar söktürücüdür. Kandaki zararlı toksinlerin atılmasında, yüksek ateşi düşürmede etkilidir. Kanı durdurucu özelliği vardır. Emzikli bayanlarda süt arttırıcı, nezle, grip, soğuk algınlığına da birebirdir. Ayrıca Egzama, sivilce, mantar oluşumlarını ortadan kaldırır ve ciltteki lekeleri, sara krizlerinde, astımda, âdeti düzenlemede, cinsel performansı arttırmada oldukça etkilidir.

Sizin için Sağlıklı bir atıştırmalık “Kuzukulağı Salatası“

Malzemeler:
2 demet kuzukulağı
2-3 adet çeri domates
2 adet salatalık
1 adet turp
5 yaprak zeytinli gevrek yufka veya 1 dilim kızartılmış ekmek küpleri
1 demet taze soğan ve yeşil sapları
4 yemek kaşığı limon suyu
6 yemek kaşığı sızma zeytinyağı

Yapılışı:
Kuzukulağını iyice yıkayıp suyunu süzün, kağıt havlu ile kurutun. Taze soğanları ve yeşil saplarını iri dilimlerken turp’u ince ve domatesleri de orta büyüklükte küpler halinde doğrayın. Salatalıkların kabuklarını soymadan yarım ay şeklinde doğrayın. Salata kasesine kuzukulaklarını yayın. Domates, soğan ve salatalık dilimlerini ekleyin. Zeytinli gevrekleri elinizle irice kırın. Limon suyu, zeytinyağını salatanın üzerine döküp tüm malzemeleri yavaşça harmanlayın.

Servis kaselerine alıp ikram edin. Afiyet Olsun

Sağlık Dolu Günler Diliyorum

Diyetisyen Serpil Parlak


Ankara Diyetisyen uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!