Yapılan araştırmalarda; geçmişi düşünerek yaşayanların depresif belirtiler, geleceği düşünerek yaşayanların anksiyete (kaygı) belirtileri gösterdiği kanıtlanmıştır. Sağlıklı bir birey anda kalabilen, şimdi ve burada yaşayabilen bireydir.

Geçmişinde her birey az ya da çok can sıkıcı, üzücü olaylar yaşamıştır. Bu olaylar yakın bir geçmişte yaşanmış da olabilir. Ancak sürekli bu kötü olayları düşünmek; enerjimizi düşürecek, bizi mutsuz veya sinirli bir ruh haline sürükleyecek, yapmamız gereken şeyleri yapmamızı engelleyecek yahut yapmayacağımız şeyleri yapmamıza neden olacaktır. Sonuçta her şekilde bizi kötü etkileyecektir.

Bunun yanı sıra gelecek de her bireyde az ya da çok kaygı uyandırır. Önümüzde olan bir sınav veya alma ihtimalimiz olan bir terfi veyahut ödemeniz gereken bir borç olabilir. Bu durum bizi büyük bir ihtimalle gergin bir ruh haline sürükleyecektir. Bu nedenle okuduğumuz dersi anlayamayacak, kendimizi yaptığımız işe veremeyecek veya daha çok para kazanma ihtimallerini değerlendiremeyeceğiz.

Bunlar yerine ne yapılabilir? Farklı bir şekilde sormak gerekirse “Bu düşüncelerden ve kötü ihtimallerin düşüncesinden kurtulmak için neler yapılmalıdır?” Yaşadığınız anda kalabilmek bu düşüncelerden kurtulmanın bir yoludur. Peki ama nasıl? Sizi yoran bu düşünceler elbette ki düşünülmesi gereken durumlardır. Çalışmanız gereken sınav veya geçmişte yaptığınız ve tekrar etmek istemediğiniz bir hata. Ancak sizden öncelikle küçük molalar istiyorum. Belki 5 dakika belki birkaç saat. Bu düşünceler başlamadan önce keyif alarak yaptığınız, size zarar vermeyen, iyi gelen şeyler muhakkak vardı. Belki komedi filmleri izlemek belki eğlenceli bir şarkı dinleyip dans etmek belki yürüyüş yapmak… Keyif alarak yaptığınız bir şeyden başlamak ilk adım için daha uygun ve kolay olacaktır. Yaptığınız aktivite sırasında yaşadığınız anı beş duyunuz ile hissetmenizi istiyorum. Kokusu, rengi, sesi, tadı, hissettirdiği her zerresini yaşayarak. Gözleriniz kapalı iken burnunuzdan derin bir nefes alın. Bulunduğunuz anın kokusunu hissedin Bu sizin anınız. Şimdi ve buradasınız. Gözlerinizi açıp çevrenize bakın. Keyifli bir anın içindesiniz ve bu size iyi gelecek. Şimdi ve buradasınız. Belki bir su içiyorsunuz veya mısır yiyorsunuz. Şimdi ve buradasınız. Stres yaratan hiçbir şeyin şu an içinde yeri yok. Onları sonra düşüneceksiniz. Şimdi ve buradasınız. Yaşadığınız anı hissedin. “Carpe diem” yani “Anı yaşayın”. Bu sayede daha huzurlu ve mutlu hissedeceksiniz.


Denizli Psikoloji uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!