Başağrısı sinüzitin bir belirtisi olabilir ancak her başağrısı ülkemizde sanıldığı gibi sinüzit kaynaklı değildir. Hatta sinüzitte başagrısından çok daha fazla sıklıkta boğaz ağrısı görülür iddiasındayım. Boğazınız ağrıyorsa sinüzit olma ihtimaliniz %33,333...ancak başağrınız varsa sinüzit olma ihtimaliniz %0.1 'dir.
Sinüzitte başağrısıyla beraber burun tıkanıklığı, geniz akıntısı, boğaz ağrısı sıklıkla eşlik etmektedir. Başağrısı genelde sabahları iki saate yakın sürer. Ağrı kesicilere iyi yanıt verir. Öne eğilince yüzde basınç hissi eşlik edebilir.
Benim KBB polikliniğinde muayene ettiğim hastalardan başı ağrıyarak gelenlerin çoğunda gerilim tipi başağrısı teşhis etmekteyim. Bu ağrının özelliği genelde gün boyu kişiyi etkiler, akşama doğru şiddeti artar. Ağrı kesicilerle düzelmez. Sadece uyuyunca hastalar bu başağrısından kurtulabilirler. Bu hastaların ağrıları şakak ve alın bölgesinde yoğunlaşmaktadır. Bu hastalarıma bu durumlarının strese bağlı olduğunu başkaca ruhi sıkıntıları yoksa kısa süre kullanmaları için trisiklik antidepresanları ya da ağrı kesicilerle birlikte kullanmaları için kas gevşetici ilaçlar reçete etmekteyim. Çok daha kompleks profesyonel yardıma ihtiyaç gösteren hastalarımı da psikiyatriye yönlendirmekteyim.

Sonuç olarak sadece başağrısı olan ya da öncelikli şikayeti başağrısı olan hastalar bu şikayetlerinin stres tipi olabileceğini unutmamalılar.bu kişilerin tomografi sonuç kağıtlarında okuduklarında anlayamadıkları ve sinüzit dışında kist vs.terimlerden dolayı endişelenmemelerini tavsiye ederim.

Unutulmaması gereken en önemli bir diğer konuda 1000 tane başağrısı nedeni olabilecek hastalık varsa sinüzit bunlardan sadece birisidir.bunun bilinmesi gereksiz antibiyotik ve ameliyatlardan kaçınılmasını sağlıyacaktır.


Sakarya Kulak Burun Boğaz uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!