Gülümsemenin yeniden tasarlanmasıdır. Gülümsemenin yeniden tasarlanmasını isteyen hastayla, hekimin beraber karar vererek gerçekleştirdikleri yeni tasarımdır. Tasarımda diş hekiminin dışında estetik cerrahi, dermatoloji estetisyenlerinin yardımı da alınır. Burada hastanın isteklerini belirlemek gerekir. Gülümsemenin nesinden memnun değilsiniz?

· Dişlerin rengi mi?

· Dişlerin büyüklüğü, şeklimi?

· Dişlerin birbiriyle olan konumu mu?

· Dişlerin dişeti ile uyumu mu?

· Yanaklardaki sarkma ve deformasyon mu?

· Çenenin konumu mu?

· Dudağın şekli mi?

· Dudak üstündeki kırışlık

· Dişin orta hatla olan ilişkisi mi?

Yani kişinin yüz özellikleri, mevcut dişlenme ve gülümsemesinde rol oynayan unsurlar tam ve geniş kapsamlı değerlendirilir.

Diş hekiminin sanatsal yeteneği, diş teknisyeninin becerileri, hasta hekim ve diğer uzmanların uyumuyla çalışılması gereken bir konudur. Smıle makeovers ve smile dizayn(gülüş tasarımı) birbirine yakın konulardır.

Smile makeovers da diğer uzmanlıklarda da bir arada çalışmak gerekir. Bazen bir kalıcı makyaj uzmanı dudaktaki eğriliğin giderilmesinde yardımcı olabilir. Çünkü dudağın orta hattındaki eğrilik tüm yüz kriterlerine uygun yapılsa dahi kişinin dişlerinde eğrilik varmış gibi gösterebilir. Ya da çok incecik bir dudağa sahip bir kişide çok büyük gözüken diş yapısını ne kadar küçültseniz de örtmeyeceğinden gülümsemede dişler büyük gözükebilir. Bu nedenle diş yapımına paralel dudağa yapılacak dolgu ya da silikon gülüşü bütünleyebilir.

Dudak diş yapımında oldukça büyük bir öneme sahiptir. İyi bir resim iyi bir çerçeve ile kendini gösterir. Bu nedenle dudağın gülümseme esnasında geçtiği hat ön santral dişlerin dişetiyle birleştiği yerin hemen üzerinde olmalıdır. Sabancı çenesi diye bilinen alt çenenin üst çeneye oranla çok olduğu görüntüde estetik açından sakınca oluşturulur.

Diş restorasyonlarının yanı sıra çene ucuna da müdahale etmek gerekir. Yaşlı hastalarda (tam dişsiz) protez yapımında beklentinin yüzün toparlaması olduğunda; yapılan total proteze ek olarak yanak kısımlarına da dolgu yapılması gerekebilir. Bu yanak kısımlarındaki mevcut sarkmanın adeta estetik bir ameliyat geçirmesini sağlayacak kadar toparlamasını sağlar.

CHANGE YOUR SMILE; kitabında Dt. Ronald E. Goldsteini bu konuya geniş yer vermiştir. Hatta çalışmalarında estetik bir cerrahla birlikte dudak, damak yarıklarını bile tedavi etmiştir. Dudak, damak yarıkları kişinin gülümsemesinde oldukça olumsuz etkiye sahipken SMILE MAKEOVER programından geçen bireylerin mutlu gülümsemelerine kitabında oldukça geniş yer vermiştir.

Ülkemizde bu konuda çalışan pek çok hekim vardır.


Ankara Diş Hekimi uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!