Tanımlama: Kendiniz veya geçmişiniz ile ilgili merak ettiğiniz detaylara Soy Ağacı testi ile ulaşabilirsiniz. DNA'larımız geçmişimizle ilgili birçok detayı barındırmaktadır. Soy Ağacı testi ile bu detayları ortaya çıkartıp atalarınızın nereden geldiğini bulmamız mümkündür.

Günümüzde insanlar dünyanın bir ucundan diğerine 30 saatten daha az bir süre de ulaşabiliyorlar. Bundan ortalama 200.000 yıl önce de ilk modern insanlar Doğu Afrika'dan göç etmeye başlamış ve Ortadoğu'da ki bu topluluklar Avrupa, Asya ve dünyanın diğer bölgelerine doğru yayılmıştır.

Yöntem: Yanak mukozasından ucu pamuklu çubukla aldığımız sürüntüyü Amerika Birleşik Devletlerinde bulunan DNA Diagnostic Center’e (DDC) gönderiyoruz. On beş gün içinde sonuç alıyoruz.

Soy Ağacı testi ile DNA yapınızdaki 176 bölge taranarak biocoğrafik haritanız belirleniyor ve 4 kurucu halktan hangisine daha yakın olduğunuz ortaya çıkıyor.

DNA kimliğiniz oran olarak aşağıdaki grupları ne kadar içeriyor, bu şekilde yorumlanıyor.

Avrupalı: Bu grup, Avrupalı, Ortadoğulu ve Güney Asyalıları içerir.

Doğu Asyalı: Bu grup, Japon, Çinli, Koreli ve Pasifik adaları toplumlarını içerir.

Afrikalı: Bu grup, Afrika'nın Sahra altı bölgesinde ki toplumları içerir.

Kızılderili: Bu grup, Kuzey, Güney ve Orta Amerika'da ki toplumları içerir.

Kimler bu testi ister:

İlk adım olarak, Atalarını keşfetmek isteyen tarihçiler, coşkulu soy bilimciler veya sadece geçmişini merak eden araştırmacı meraklılar.

Bilimsel bir araç olarak, kendi araştırmaları ile bulduğu bilgileri doğrulatmak isteyen ve bu arada aile geçmişi hakkında yeni bilgi edinmek isteyenler.

Eğlenceli bir eğitim aracı olarak, Aile geçmişlerini çocuklarıyla, arkadaşlarıyla ve akrabaları ile paylaşmak isteyenler.


Antalya Çocuk Doktorları uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!