Yaz sporları ile ilgileniyorsunuz ve gögüsleriniz küçükse kas zarı altı damla silikon sizin için doğru tercih olmaktadır. Spor yapan hanımlar için tüm kaslarının fonksiyonu önemlidir. Gögüsün etrafındaki kaslar, kol kuvvet ile yapılan sporlarda kullanılmaktadır. Pektoral kasın önemli olduğu sporlar; yüzme, rüzgar sörfü, tenis, su kayağı, voleybol, basketbol, hentbol,

Bu nedenle gögüs büyütme ameliyatında spor yaparken ağrı duymaktan endişe edebilirler. Kas altı tekniklerde, kasın fonksiyonu etkilenmekte ve hasta özellikle pektoral kasınını zorladığında ağrı duyabilmektedir. 1 aydan sonra ağrı problemi ortadan kalkmaktadır. Sporcularda kas altı teknik tercih etmiyoruz. Ancak kas altı teknik zayıf kişilere uygulanan bir tekniktir. Sporcularda genellikte fit oldukları içinde kas üstü tekniklerde silikonların doğal görünmemesi gibi bir sonuçlar karşılaşılmaktadır. Fit bir vücuda sahip sporcu bayanlarda kas zarı altı teknik tüm ihtiyaçları karşılayan bir teknik olarak karşımıa çıkıyor.


Kas altının tercih sebebi şu; meme dokusu hiç olmayan bir kadına, protez koyduğunuz zaman kendini belli edeceği için doğal olmayan bir görüntü olur. Bu nedenle protezi örtsün diye daha derin dokulara, daha derin bir plana yerleştirme gibi bir çaba mevcuttur. “Daha derine koyalım ki protez görünmesin” düşüncesiyle bu yapılır. Ayrıca vücudun protezi kabul etmeme olasılığı kas altında daha azdır.

Vücut, yabancı cismi kapsül denen zarla sarar. Eğer o kapsül büzüşüp, onu sıkarsa şekil bozukluğu oluşur. Bunun sonucunda da sert ve ağrılı meme oluşur. Buna halk arasında “silikon patladı” deniyor. Kas altında bu avantajlar mevcuttur. Ancak çok büyük dezavantajları da vardır. Birincisi kası yeteri kadar iyi ayıramazsanız farklı noktalarda o silikona baskı uygulayacağı için şekil bozukluğu oluşabilir. Kas altının diğer dezavantajı da “Ağrı”. Siz normalde memenin anatomik pozisyonu kas üstüyken altına yerleştirirseniz, kası da yapıştığı yerlerden ayırmak zorundasınız. Kas altının böyle dezavantajları mevcuttur. Kas üstü planı daha anatomik bir plandır. Normalde de meme kas üstünde bir organdır. Protezi daha iyi örtmesi ve kapsül oluşumunun daha az olması avantajlarının yanında ağrılıdır ve sonuçlar yeteri kadar doğal değildir.

Protez yukarda kasa temas etmediği için fazlasıyla hareket ediyor, bu yüzden vücut onu hem önünden hem arkasında sarabiliyor ve ayrı bir blok haline getirebiliyor. Protezin kenarları görünüyor; adeta “ben buradayım” diyor.


Yeni bir ameliyat tekniği: Kas zarı altı (Subfasyal teknik)

Subfasyal teknik 2002 yılında literatürde yer almaya başlamıştır. Subfasyal teknik, Kas altı, meme altı gibi adı sık duyulmuş bir teknik değildir ancak avantajlarının fazla olması nedeniyle kullanımı artmaktadır. Bu teknikte silikon, memenin üstünde bulunduğu kasların zarlarının altına yerleştirilir.


• Memenin üstünde bulunduğu tüm kasların (pektoralis major, serratus anterior, interkostal kaslar, bazen rektus abdominis kasının üst bölümü) fasyaları ile kasların arasına koyulur.
• Teknik olarak, kas altı ve kas üstü tekniklerden daha zordur ve daha uzun sürer. (Yaklaşık 30 dakika daha uzun)
• Kas zarı tekrar onarıldığı için Silikon yıllar içinde daha az sarkar.
• Silikonu, meme dokusundan ayırır ve silikon meme dokusuna temas etmez
• Hiç bir kas kesilmez.
• Kas kesilmesine bağlı fonksiyon kaybı ve ağrı olmaz.
• Kollar bele doğru bastırıldığında silikonlar hareket etmez yada yanlara doğru kaçmaz.
• Plajda, kolanızı, kendiniz uzanıp alabilirsiniz, gögüslerinizin hareket etmesinden endişelenmezsiniz.
• Meme başı sinirinin geçtiği meme yan tarafında, serratus kasının fasyasının altından ilerlendiği için, az kanama olur ve sinirin korunması kolaydır.


Kas zarı 1 mm. civarındadır. Kas zarının görevi, kas dokularını etrafındaki doku ve kaslardan ayırır ve daha rahat görevini yapmasını sağlar, Ayrıca kasın hareketi fonksiyon sırasında rahat hareket etmesini sağlar. Kas zarının bu işlevlerini biz silikonu kortuması ve 2-3 cm hareket edebilsin diye kullanıyoruz. Kas zarı altı plan hem ağrısızdır, hem de çok doğal sonuçlar elde edilir. Daha uzun süren ve zor bir ameliyattır ancak sonuçlar aynı ölçüde tatmin edicidir. Protez kas üstü plana göre daha iyi saklanmıştır.


KAS ZARI TEKNİK EN İYİ MEME ALTINDAN YAPILIR:


• Kas zarı teknik, en iyi meme altı çizgiden yapılır.
• Kanama kontrolü daha iyi yapılır Memenin en önemli bölgesi olan meme başında iz yoktur ancak denizde, bikini yukarı kayarsa iz görünebilir.
• Bikini ile plaj voleybolu oynamaktan çekinebilirsiniz.
• Hasta ayakta dururken, hastaya karşıdan bakan birisi bu izi göremez, sütyenin izi içinde kalır.


Koheziv Jel damla silikon:
Göğüs büyütme için ilk üretilen silikonlar yuvarlak şekilliydi. Yuvarlak silikonlar, yuvarlak görünümlü meme şekli sağlıyordu. Ancak yeteri kadar doğal sonuçlar elde edilemediği için bu silikonlar kas altına yerleştirilmeye başlandı. Ortada bir gerçek var ki bu da, göğüs yuvarlak değildir. Yukardan hafif bir eğimle, meme başına doğru yükselir ve meme başından sonra daha keskin bir yay yaparak meme altına doğru döner. Damla şekilli protezler üretilmeye başladıktan sonra sadece daha doğal görünsün diye kas altı planı tercih etme zorunluluğu ortadan kalktı. Kasın altına koymadanda doğal sonuçlar elde edebiliyoruz. Damla silikonlar, boyuna eliptik olup yuvarlak değildir. Yukardaki ince uzantısı dekolteyi doldurur. Tabanı iç bükey, üst kısmı, dışbükeydir. Böylece dış bükey olan göğüs kafesine kenar vermeden otururlar. Düz bir yüzeye koyulduğunda kenarları havada duran protezler, kenar verirler.

KOHEZİV JEL, yağ dokusu, süt bezi,
Normal bir meme süt bezleri ve yağ dokusundan oluşur. Merkezde daha çok süt bezi,cilde yakın bölgelerde yağ bezleri bulunur. Memeye elle tutulduğunda, daha sert olan süt bezlerinin, yumuşak olan yağ dokusu içinde hareket ederler. Süt bezleri ile yağ dokusunun bu ilişkisinden dolay memenin kendine has jölemsi, tatlı sert bir kıvamı vardır. Silikon uygulanan meme güzel görünmeli ve kıvamı meme ye benzemeli. Bu ihtiyaçta jöle kıvamlı sıvı silikonlu protez üretimine neden oldu. Kohezivjel denilen yoğun silikon içeren protezler dokunulduğunda meme dokusuna daha benzer his vermektedir.. Sıkıldığında şekil değiştirir ancak bırakınca eski şeklini almaya çalışır. Koheziv jelin bu hareketi, süt bezi, yağ dokusu ilişkisinen doğan hareketi taklit etmektedir. Bu silikonlar kesilse dahi silikon akmamaktadır.

1 HAFTA İÇİNDE TAM İYİLEŞME…
Özellikle yaz mevsimine girerken ve mevsimin başlarında kadınların bu operasyona ilgisi artıyor. Daha önce de belirttiğim gibi memesi küçük olan kadınlar kendilerini daha az “kadın” hissediyorlar. Ne bikini giymek ne denize girmek istiyorlar. 1 hafta içinde tamamen iyileşmenin sağlandığı 2 hafta içinde ise rahatlıkla denize bile girilen bu ameliyatlardan sonra, kadınlar gerçekten çok mutlu oluyor.


Önemli tavsiyeler:

• Meme büyütme operasyonu geçirmek isteyen hastalarımıza konu ile ilgili küçük bir araştırma yapmalarını tavsiye ediyoruz. Artık her ameliyatın vidosuna internetten ulaşılabiliyor. Bu teknikle ilgili ameliyatta çekilen fotoğraflar ise, kas zarı (subfasyal) ameliyat tekniği konusunda fikir sahibi olmanızı sağlayabilir.
• Hastalar ideal kilolarına ulaştıktan sonra silikon yaptırmalılar. Kilolu ya da fazla zayıfken yapılan silikon sonrası normal kiloya gelindiğinde vücuda göre orantısız bir gördüğüm oluşabilir.
• Doktorunuzdan size uygulanacak silikonu isteyip bakın, dokunun.
• İlk muayeneye dolgusuz sütyen ile gidin. Doktorunuzdan size takılacak protezi isteyip iç çamaşırınıza yerleştirin ve o şekilde karar verin.
• Bu operasyonu olmaya karar verdiyseniz hamile kalmayı planladığınız yıldan da 1 sene önce, çocuk doğurduktan 2 sene sonra silikon yaptırın.
• Silikonun büyüklüğüne karar verirken aşırıya kaçmamakta fayda var. Büyük gögüsler daha çabuk sarkarlar.
• Genç kızlık döneminde mutlaka gelişimin tamamlanması beklenmeldir. Hastalarımıza 20-21 yaşından sonra meme protezi yaptırmalarını öneriyoruz.


İstanbul Plastik Cerrahi uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!