Stres başlığı altında toplanan duygu durumları aslında hayatımızda kontrolumüz dışında olan bir takım olaylara vücudumuzun verdiği doğal bir reaksiyondur. Hepimizin zaman zaman yaşadığı bu durum, sağlıklı isek ve stres durumu kısa süreli ise zarar görmeden atlatılmaktadır. Ama stres düzeyi çok yüksekse veya uzun sürerse başta duygusal sağlığımız ardından da fiziksel sağlığımız bozulmaya başlar.

İnsan vücudu stres oluşturan durumlara tepki verecek şekilde yaratılmıştır. Hem gerçek hem de düşünsel anlamdaki bir tehlike (stres yaratan durum) karşısında sempatik sinin sistemi dediğimiz sistem anında devreye girer ve ‚kaç veya savaş' dediğimiz durum ortaya çıkar. Kalp hızı artar, göz bebekleri genişler ve sindirim geçici olarak durur. Kan kol ve bacaklara yönelir. Bu sayede gerekirse kaçar, gerekirse dövüşebiliriz. Magara adamlarında çok işe yarayan bu ‘kaç veya savaş' durumu günümüzde aynı şekilde işlemekte fakat farklı sonuçlar oluşturmaktadır. Canımızı sıkan bir patron, sorunlu bir ilişki, sınav korkusu, ödenmesi gereken borçlar, trafik, geç kalma, gelecek korkusu vs gibi çağımız şartlarında sürekli yaşadığımız ve insanda stres durumu oluşturan her olayda bu mekanizma ortaya çıkmakta ve sürekli bir ‘kaç veya savaş' yani stres cevabı oluşturmaktadır. Vücudun stres hormonu olan kortizon sürekli salınmakta ve kan basıncını arttırıp bağışıklık sistemini baskılamaktadır. Zamanla bu semptomlar kötüleşmekte ve anksiyete, depresyon, bitkinlik, sindirim sistemi problemleri ve baş ağrıları oluşmaktadır.

Çin tıbbına göre depresyon, anksiyete, stres ve benzeri duygu durumları (ve bunlara neden olan etmenler) vücuttaki enerji akışını bozar, blokaja neden olur. Bu blokaj da kendini omuz, sırt ve boyun ağrıları, baş ağrısı, sindirim sistemi problemleri, uyku problemleri, hipertansiyon vs şeklinde gösterir.

Akupunktur tedavisinde amaç bu enerji blokajlarını ortadan kaldırarak hem semptomların hem de stres ve anksiyeteyi tedavi etmektir. semptomların tedavisini sağlamaktır. Akupunktur tedavisi ile doğal ağrı kesiciler olan endorfinler aktive edilir, kan akımı arttırılarak dokulara oksijen akımı yükseltilir, kortizon fazlalığı ve diğer zararlı artıkların temizlenmesini sağlar. Sakinleştirici etkisi ile kalp atımını yavaşlatır, kan basıncını azaltır ve kasları gevşetir.

Tedavi hastaya ve semptomlara göre çeşitli değişiklikler olmakla beraber genelde başlangıçta hemen her gün veya gün aşırı olarak 10-12 seans uygulanır. Ardından tedaviye haftada 2 kez 5 hafta daha devam edilir. Ardından iyileşme durumuna göre tedaviye haftada bir veya iki haftada bir kez devam edilir. Tedavi 6 ay sürebilir.


Tekirdağ Medikal Estetik Uzmanı uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!