Sünnet Nedir ?

Sünnet, penisin glans bölümünü örten deri parçasının cerrahi yoldan kaldırılması işlemidir. Müslüman ve Yahudi toplumunda mutlaka yapılır. Hristiyan ve diğer dine mensup toplumlarda sağlık amacıyla gerçekleştirilir. Dünya üzerinde en sık yapılan ameliyat tipidir. Çok sık yapıldığı için de aslında sadece uzmanı tarafından yapılması gereken ve aslında bir ameliyattan farksız olan bu işlemi hekim olmayanlar da yapagelmektedir

Sünnet gerekli midir ?

Dini yönden yapılmasının yanısıra sağlıklı bir yaşam için de sünnet önerilmektedir. ABD ve avrupada günümüzde % 30 oraanında sünnet sağlık nedeni ile yapılmaktadır.

Sünnet yaşı ne olmalıdır ?

Her yaşta yapılabilir. Yenidoğan dönemi bize göre de en uygun dönemdir. Hatta çocuğun sünnetli olarak annesi ile birlikte evine taburcusunu şiddetle öneririz. 2 yaşın altında yapılmalıdır. 2-6 yaş arası psikolojik etkilenme nedeni ile önerilmese de sedasyonla yapılmasında bir sakınca yoktur. 8 yaşından sonra tekrar öneri getirilse bazı çocuklarda korkular daha da pekişmiş olabilir ve korkuları olan ve bunu sorun yapan her çocukta anestezi ile sünnet önerilir.

Sünnet lokal anestezi ile mi yoksa genel anestezi ile mi yapılmalı ?

Önerimiz 1 yaş altında her çocuğa lokal anestezi ile sünnet yapmaktır. 2-7 yaş arasında aile ile konuşularak karar verilebilir. Sedasyonla yapılmasında yarar vardır. Daha büyük çocuklarda çocukla konuşularak karar verilir. Bazı çocuklar çok rahat izlenimi verir ve lokal yapılabilir. Bazı çocukların korkusu tavan yapmıştır bunlarda da sedasyon ve anestezi ile sünnet önerilir.


İstanbul Ürolog uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!