Sağlık açısından gerekli olan tıbbi bir işlemdir. Sünnet Hataları tıbbi gereklilik doğrultusunda her yaşta yapılabilmektedir. Ancak bazı aileler doğduktan kısa bir süre sonra da yaptırmak istemektedir ve bunda bir sakınca yoktur.

Sünnet Kaç Yaşında Yapılmalıdır?

Yaygın olan görüş sünnet işleminin yeni doğan bebeklerde yapılmasıdır. Bunun nedeni sünnetin psikolojik etkilerinden çocukların olumsuz olarak etkilenmemesidir. Yeni doğanlarda ve çocuklarda pipide damarlanma tam olarak gelişmediği için kanama da olmaz. Çocuklarda yapılan sünnetlerde yara iyileşmesi daha çabuk olur. Estetik bir sünnet için ise pipinin biraz gelişmiş olması gereklidir.

Sünnet Hataları, Sünnet Kimler Tarafından Yapılmalı?

Uzman bir doktor tarafından yapılması gereken bir işlemdir. Her ne kadar kolay bir işlem olsa da enfeksiyon ve komplikasyon riski bulunur. Uzman ellerde yapılmayan sünnet işlemlerinde enfeksiyon riski daha fazladır. Sünnet Hataları çok ciddi sorunlara yol açabilir. Bazı çocuklar hemofili hastası olabilir ve sünnet sırasında kanama durmaması hemofili hastası olan çocuklarda sık görülen bir durumdur. İşlemi uzman bir doktor gerçekleştirdiği zaman duruma hemen müdahale edebilir. Uzman bir doktorun bu işlemi yapması durumunda hata payı çok azdır ve uzman doktorun kullandığı aletler sterildir. Çocuğun hepatit ve benzeri hastalık kapma olasılığını azaltır. Psikolojik olarak çocukların huzursuz olması engellenmiş olur. Uzman doktorun kullanacağı uyuşturucu ve ağrı kesicilerle son derece konforlu bir sünnet işlemi tamamlanmış olur. Acele ile yapılan ve uzman bir doktor tarafından yapılmayan bu işlem her zaman için olumsuz durumlara yol açar. Hatta peniste kalıcı hasarlara bile yol açtığı görülebilir. Uygun olmayan şartlarda yapılan sünnet sonrasında çocuklarda sarılık ve benzeri mikrobik hastalıklar görülebilir. Sünnet derisi gereğinden çok alınmamalıdır. Gereğinden çok alınırsa, ilerleyen yaşlarda penisin büyümesi olumsuz olarak etkilenmiş olur. Düzgün dikiş atılmadığında kist oluşumuna neden olabilir. Bazı durumlarda penis başının kesildiği de görülebilir ve bu durumun telafisi çok zordur. İşinde uzman olmayan ve yetkisi olmayan kişiler tarafından yapıldığında görülen bir durumdur.

Sünnet Sonrasında Nelere Dikkat Edilmelidir?

Sünnet işleminden sonra Baticon adı verilen ilaç ile pipi boyanır ve Furacin adı verilen merhem ile pipi korunmuş olur. Eğer işlem hastanede yapılmışsa, sargı bezi ile pipi sarılır ve ilk idrar yapımından sonra sargı bezleri atılmalıdır. İlk 24 saat içerisinde sızıntı türünde kanamaların görülmesi normaldir. Eğer kanama şekli damlama ise ve silindiğinden tekrar geliyorsa, o zaman müdahale edilmesi gerekir. Birçok kez ıkınma durumlarına kanamanın arttığı görülebilir. İşlemden sonra 1-2 gün banyo yaptırılmaması tavsiye edilir. Bu süreden sonra her gün banyo yaptırılması, pipinin toparlanması için yararlıdır. İşlemden sonra oluşan yaraların iyileşmesi 4 haftayı bulur ve bu süre her türlü yara için geçerlidir. İşlemden sonra çocukta ateş görülmemesi gerekir. Normal vücut sıcaklığını geçmemesi gerekir. Ateş olduğu zaman iltihap oluşma durumu olabilir ve derhal doktora gidilmelidir.


Antalya Ürolog uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!