Tartıya çıkmaktan korkmayın
Tartıya çıkmaktan korkmayın

Evinizde bir köşede duran o masun dijital alet bazen korkutucu mu geliyor size? Ya da haftalık diyetisyen takibinde sınava tabi tutulmuş gibi çıkmaktan kaçındığınız bir durum haline mi geldi?

Fazla ve ya az yediğinizi vücut ağızlığınızla sınıyor gibi görünse de, tartılmanız kilo aldığınız ve ya kilo verdiğinizi görmenizde çok önemlidir. Tabi ki her gün tartılmanıza gerek yok, haftada 1 gün sabah aç olarak, tuvalete çıktıktan sonra tartım sonucu bizim için göstergedir. Tartı sadece yemenizi yönlendirecek bir alettir. Ateşinizi ölçtüğünüzde gördüğünüz 40º nasıl size doktora gitme kararı aldırıyor ve ya ilaç almaya yönlendiriyorsa; tartılmak da beslenmenizde bir yenilik yapıp yapmamaya yönlendirmeli.

Tartıda gördüğünüz değer yediklerinize, o günlerde harcadığınızı enerjiye, vücut suyunuza ve diğer sıvılara bağlı olarak değişiklik gösterir. Kilonuzun sürekli aşağı inmesini beklemeyin, inmez! Tipik bir kilo verme sürecinde bile kilo her hafta aynı ölçüde aşağıya doğru inmez. Hedef kilonuza ulaştığınızda ne kadar iyi kilo verdiğinizi görürsünüz, ancak her hafta düzenli kilo vermediğiniz de hatırlarsınız. Bu nedenle tartı ne gösterirse göstersin bir önceki haftaya göre daha az kilodaysanız. Buna sevinin, Kendinize güvenin.

Tartılmanın diğer yararları ise;

Fazla yediğinizde bunu diyetisyeninizden ve ya diğer herkesten gizleseniz de kendinize karşı dürüst olmanızı sağlar. Yeme sınırlarının dışına çıktığınızda tartı sonucuna göre diyetinize daha kolay adapte olursunuz. Midemizin ve ya canımızın isteklerine göre beslenmek tartıda istediğimiz sonucu göstermeyi sağlamaz, unutmayın enerji ihtiyacınız sınırlı!

Tartıda kilo verdiğinizi gördüğünüz zaman sevinciniz ve diyeti uygulamanın başarısına inanırsınız. Evet çok iyi irade gösterdiniz ve sonuç aldınız.

Verdiğiniz kilolardan mutluluk duyuyor ve bedeninizde bunu hissediyorsanız diyeti uygulamayı sürdürmekten vazgeçmeyin. Eğer istediğiniz sonucu henüz almadıysanız, nerede hata ve eksiklerinizin olduğunu belirmeye ihtiyacınız var demektir.


İstanbul Diyetisyen uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!