*Taşlarının analizini yaptırıp takip eden süreci hekimi ile beraber yürütünüz

*Sıvı alımınızı ve günlük yaptığınız idrar miktarını arttırınız. Sıvı alımınızı gün içine dengeli dağıtınız. Su veya süt gibi nötr pH’lı içecekleri tercih ediniz. Alkollu içecekleri ve şekerle tatlandırılmış içecekleri kısıtlayınız. Günlük 2,5 litre idrar çıkaranlarda; günlük 1,2 litre idrar çıkaranlara kıyasla taş tekrarlama riski yarı yarıya azalıyor. Tüketilen suyun sertliği, musluk suyu olması veya hazır su olmasının taş oluşumu ile bir ilgisi yoktur.

*Tuzlu gıdalardan uzak durmaya çalışınız. Tükettiğiniz hazır gıdaların tuz oranlarını mutlaka kontrol ediniz. (peynir, dondurulmuş gıdalar, salam-sosis, konserve gıdalar, ekmek, sosis, cips-simit gibi tuzlu atıştırmalıklar, hazır soslar, turşu, zeytin, pizza, bazı hazır çeşniler)

*Hayvansal proteinleri (kırmızı et, balık, tavuk), tuz, karbonhidrat ve yüksek doz C vit alımını kısıtlayınız. Hayvansal protein yerine avokado, karnıbahar ve bezelyede bulunan sebze proteini alınız.

*Düzenli egzersiz ile kilo veriniz ve sağlıklı vücut ağırlığınızı koruyunuz.

*Günlük ve düzenli bir şekilde lifli meyve ve sebzeleri tüketiniz.

*Doktorunuz söylemedikçe kalsiyum diyeti yapmayınız. Günlük beslenmenizde kalsiyum, potasyum ve sitrat alınız.

*Greyfurt suyu, çay ve kola taş oluşumunu arttırabilir. Soda, evde yapılmış limonata ve taze sıkılmış portakal suyu tüketiniz.


Bursa Ürolog uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!