Tek diş porselen kuron restorasyonlar
Tek diş porselen kuron restorasyonlar

Dişler üzerine yapıştırılan porselen kron restorasyonlar fonksiyon ve estetiği düzeltmek amacıyla kullanılır. Zayıf, aşırı doku kaybı oluşmuş, kırık, renk değiştirmiş ve diastema (dişler arasında oluşan boşluklar) bulunan dişlerin tedavisinde uygulanır.

Kanal tedavisi sonucu dişler canlılığını yitirirler ve daha kırılgan olurlar. Hem bu dişleri ağız içi kuvvetlere karşı koruma hem de mikro veya nano sızıntısyı önlemek amacıyla porselen kron kaplamalar uygulanır.

Bazı durumlarda dişte çürük sebebiyle fazla doku kaybı oluşur. Yalnızca dolgu uygulandığında oldukça büyük bir restorasyon yapılmış olur. Bu durum da kuvvet geldiğinde dişte adeta bir kama etkisi yaratarak kırılmasına sebep olur. Kırık oluştuğunda ise köke kadar olan bir kırılma dişin kaybedilmesine sebep olur. En güvenilir çözüm yapısal bütünlüğü korumak amacıyla porselen kron ile restore etmektir. Porselen kron (kaplama) dişi sararak kuvvetlere dayanıklı hale getirir.

Hareketli parsiyel protezlerin destek aldığı kroşelerin (halk arasında kanca diye bilinir) geldiği dişleri korumak ve daha iyi bir tutuculuk sağlamak amacıyla porselen kron restorasyon (kaplama) uygulanır.


Ankara Diş Hekimi uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!