Çok büyük hayallerle başlayan gebeliğin düşükle sonuçlanması her kadının kabusudur. Hele bir de bu düşüklerin sayısı ikiyi geçmişse durum çok daha dramatiktir.

Bir kadın ilk düşüğünü yaptığında genellikle sonraki gebelikleri normal seyreder ve sağlıklı bir çocuğa kavuşur. Bu nedenle tek bir düşükle endişe etmek gerekmez. Genellikle ilk düşükten sonra hasta yaşı gençse çok fazla inceleme yapmaya gerek kalmaz.

Tekrarlayan düşük diyebilmek için en az 2 veya daha fazla düşük yapmış olmak gerekir .

Tekrarlayan düşük yapmış bir kadın oldukça endişelidir. Bu durumdaki bir hastaya olabildiğince geniş zaman ayırmalı, anlayışlı davranmalı, bu sürecin uzun soluklu olabileceği anlatılmalıdır. Hastaya hem tanı hem tedavi süresince yanında olacağınız güvencesi verilmelidir.

Önce düşüğün nedeni bulunmalıdır. Düşük nedeni bulunuca ona yönelik tedaviye geçilebilir.

Hangi hastalar tekrarlayan gebelik riski taşırlar?

1- YAŞ: Anne yaşı hatta bazı yayınlarda baba yaşı arttıkça yumurta ve sperm kalitesi azalacağından düşük olasılığı artar.

Öneri: Olabildiğince gebeliği ileri yaşlara bırakmamak.

2- GENETİK FAKTÖRLER: Düşüklerin en az %50sinden sorumludur. Sadece anne babanın genetiği değil yeni oluşan fetusun genetik defekti de düşüğe yol açabilir.

Öneri: Preimplantasyon genetik tanı .Genetik kusuru olmayan embriyo elde edilip bu nedenle oluşacak düşüğün önüne geçilmiş olur.

3- ANATOMİK BOZUKLUKLARI OLAN GEBELER: Rahimde perde(septum olması)

Öneri: Histereskopi ile septum çıkarılır.

Rahim iç tabakasına uzanan fetusun rahim içinde gelişmesine engel olan myom varlığı.

Öneri: Myom çıkarılarak embrionun rahatça yerleşip gelişimini sürdürebileceği alan sağlanmış olur.

Rahim içi yapışıklar olması. Genellikle olumsuz koşullarda yapılan kürtajlardan kaynaklanır.

Öneri: Histereskopi ile rahim içi yapışıklıklar olabildiğince temizlenir

Rahim ağzı yetmezliği de düşük nedeni olabilir.

Öneri: Rahim ağzına 14. haftadan itibaren büzücü bir dikiş(serklaj) atılması

4- PIHTILAŞMA BOZUKLUKLARI:Genetik olarak pıhtılaşma bozukluğu varsa damarlarda kan pıhtısı olma eğilimi artmıştır. Anne bebek arasında fetal dolaşımda oluşan bu pıhtılar plasental beslenmeyi bozar ve düşüklere yol açar.

Öneri: Tanı konulduktan sonra tüm gebelik boyunca düşük doz aspirin ve heparin

5- iMMUNOLOJİK NEDENLER: Otoimmün bazı hastalıklarda tekrarlayan düşüklere yolaçabilir Antifosfolipid antikorlar antikorlar bakılarak tanı konulabilir.

Öneri: Bağışıklık önleyici tedavi, heparin ve düşük doz aspirin.

6- HORMONAL NEDENLER: Luteal faz yetmezliği, polikistik over sendromu, diabet, hipotiroidi gibi hastalıklarda nedene yönelik tedavi uygulanır.

7- AÇIKLANAMAYAN NEDENLER: Bazen tüm incelemeler yapılır ama düşük nedeni saptanamaz. Aşağıdaki genel önerilerin yararı olabilir

Tüm düşük yapan gebelere gebe kalmadan önce sakin, bol oksijenli ortamlar stress trafik gürültüden kaçınma, sigara, alkol kafein alışkanlığını bırakma Folik asit tavsiyesi, sağlıkl organik beslenme kilo kontrolü yapmalarını önermek doğru olacaktır.

Gyn.Op.Dr.Hülya ERDEM BİÇMEN


İstanbul Kadın Doğum uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!