Bir hastanın tekrarlayan düşüklerinin veya tekrarlayan kimyasal gebeliklerinin nedenlerinin doğru belirlenmesi hayati önem taşımaktadır. Çabalarımızın büyük bir kısmı açıklanamayan infertilite ya da tekrarlayan gebelik kayıplarının kapsamlı ve doğru testleri belirlemektir. Doktorlarımız için kapsamlı ve doğru testlerin uygulanması, tekrarlayan düşükler veya açıklanamayan sebeplerle çocuk sahibi olmakta güçlük çeken çiftlerde doğurganlık tedavisinde doğru yolda başlamak için şarttır. Bu spesifik testler üreme bağışıklığı alanında ihtiyacı olan çiftlere tedavi sırasında bazı etkin imkanlar sağlar. Doktorlarımız çiftlere bu tanısal yöntemlerini düzenleyerek doğru şekilde kullanılmasına katkıda bulunmaktadır. Embriyonun implantasyon bozukluğunda ve düşüklerde bağışıklığa bağlı olmayan sebepler bulunabilir veya immünolojik nedenler sorumlu olduğu gösterilebilir.

Bağışıklığı değerlendirirken:

Anne adayında endometriozis veya Polikistik Over Sendromu (PKOS), otoimmun hastalık gibi önceden var olan inflamatuar koşulları bulunabilir.

Hiçbir inflamatuar koşul ile ilgisi olmayan sadece embriyoya olan immün tolerans bozukluğu ile gelişen bağışıklık bozukluğu bulunabilir. Bu durum anne adayı ile embriyo arasında genetik bozukluklar ya da embriyo ve anne, her iki ebeveynin kan testlerini içeren inceleme ile anlaşılabilen HLA uyum sorunları nedeniyle olabilir.

Ya da iki ayrı tür sorun bir arada olabilir.

Doktorlar başvuran çiftlerde gebelik olması ve gebeliğin izlemenmesi ve çiftlere her konuda yol göstermek için mümkün olduğunca çok bilgi vermek için izin tüm tedavi aşamalarında kapsamlı tanısal testler kullanmaktadır.

Doktorlar başvuran çiftlere başvurdukları sorunlara uygun bir tedavi programı belirlemek için tanısal testler uygulayacaktır. Ardından gebelik öncesi tedavi sürerken tedavinin etkinliğinin takibi için tanısal testleri tekrar uygulayacaktır. Tekrarlayan Başarısız Tüp Bebek Tedavileri sonrasında veya tedavi sonrasında düşük yaşanmışsa doktorlar çözülmemiş sorunu belirlemek için spesifik testler yapacaktır. Hatta başarılı bir gebelik sonrasında bile belirli testler embriyonun ve gebeliğin ilerlemesini izlemek için çok değerli fikirler verir.


İstanbul Kadın Doğum uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!