Sınava giren çocuklar kadar ebeveynlerinin de heyecanla beklediği bir sınav daha geride kaldı. Bu uzun ve zorlu yolculukta ebeveynler de çocuklarına ellerinden geldiğince hem maddi, hem manevi destek oldu. Bazılarının sınavı beklediği kadar iyi geçti, bazılarınınkiyse beklediği kadar parlak değildi. Peki ya bundan sonrası için ebeveynlerin tavrı nasıl olmalı?

Her Koşulda Sevgi; Bilindiği üzere öğrencilerin gireceği bir sınav daha var. Bu nedenle ailelerin çocuklara yaklaşımı bu noktada daha da önem kazanıyor. Ebeveynlerin dikkat etmesi gereken noktalardan ilki, çocuklarının zor bir dönemden geçtiğini anlamaları ve bunu çocuklarına ifade etmeleridir. Aile çocuğunu sınav sonucuna bağlı olmadan her koşulda sevdiğini ve çocuğunun yanında olduğunu hissettirmelidir. Çocukların ebeveynleri tarafından anlaşıldıklarını hissetmeleri, kendilerine olan güvenlerini arttıracaktır.

Tehdit Yok ; Ebeveynler çocuklarını sınav sonucuyla değerlendirmemeli ve tehdit etmemelidir. Sınav, çocukların hedeflerine ulaşmada sadece bir basamaktır. Buna daha fazla anlam yüklemek, çocuğun bütün hayatı bir sınava bağlıymış gibi düşünmek ve davranmak, çocuğun var olan kaygısını arttıracaktır. Çocuğun motivasyonunu arttırmak adına, çocuğa sınavın sadece bir aşama olduğu mesajı verilmelidir.

Kararında Kaygı Faydalıdır; Sınav, başlı başına kaygı yaratan bir durumdur. Belli düzeyde kaygı çocuğun motivasyonunu arttırmak için gereklidir. Ancak kaygı arttıkça, çocuğun performansı düşebilir. Bu noktada ailelerin kendi kaygılarını kontrol etmeleri, çocuklarına örnek olma açısından önemlidir.

Kıyas Yapmayın ve Takdir Edin ; Çocuğu başka çocuklarla kıyaslamak, suçlamak ve aşağılamak çocuğun kaygısını daha da arttırır. Bunun aksine, çocuğun en küçük olumlu davranışları bile fark edilmeli ve takdir edilmelidir. Unutmayın ki, her çocuk özeldir ve ailelerinin desteğiyle kendilerini daha güçlü hissederler. Bu güç onları başarıya götüren anahtar olacaktır.


İstanbul Psikoloji uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!