Ters ilişki her iki cinsiyette de yapılan diğer adı anal sex olan bir cinsel ilişki türüdür. İnsanlık var olalı beri gelmiştir. Eskiden tüm toplumlarda yadırganırken kişi hak ve özgürlükleri arttıkça bir yönelim yada kişisel tercih olarak değerlendirilmeye başlanmış ve daha kabul edilebilir bir hal almıştır.

Ters İlişkinin Zararları

Aslında burada sayılacak zararlar vajinal sex için de geçerlidir yani genele olarak “ venerian “ yada diğer adıyla cinsel ilişkiyle bulaşan hastalıklardır yani bir çoğu anal sexe özel değildir.
Mikrobik hastalıkların bulaşması;
Bunlar direk dokunma veya kan yoluyla bulaşırlar, cinsel ilişki yakın bir temas olduğu için ihtimal artar.
Kondilom ( makat siğili ) ; Genel topluma kıyasla gay lerde çok daha sıktır ancak hastalıklı kişinin dokunduğu taharet musluğuna veya benzer eşyalara dokunan sağlıklı kişiye yani gay olmayan kişiye bulaşabilir. Düzeyine göre tedavisi basittir ama tedavi süreci yakın takip gerektirir, tekrar eğilimi yüksek olduğu için 1 yıl boyunca takip garantisi veren kliniklerden hizmet alınmalıdır.
AİDS ; Viral bir hastalıktır kan yoluyla bulaşır, ilişki sırasında oluşan küçük yaralanmalardan mikrop kana geçer ve hastalık yapar. Halihazırda ciddi bir tedavisi yoktur ve oldukça tehlikeli bir hastalıktır.
Frengi ( sifiliz ) ; Büyük oranda bitmiş bir hastalıktır. Seyrekte olsa rastlanmaktadır. Daha çok hayat kadınlarında görülür. Tedavisi vardır ancak tehlikeli yan etkileri vardır.
Ters ilişkinin zararları nasıl önlenir ?
En pratik çözüm kondom kullanılmasıdır diğer taraftan kondomun koruyamadığı etek bölgesi de hastalığın bulaşma sebebi olabileceği için sık partner değiştirmemeli ve sağlığına dikkat ettiğinden emin olunmalıdır.

Ters İlişkinin Makata Zararı;

Makatta genişleme ; Bu daha çok tatmin olamadıkça daha kalın cisimler sokanlarda görülen rahatsızlıklardır. Normalde penis makatın anatomisini bozamaz ancak cisim sokmanın kalınlık sınırı olmadığı için kaslar zarar görebilir. Kaslar zarar gördüğünde dışkı tutamama yada gaz kaçırma gibi sorunlar olabilir.
Makta yırtılma ; Kaydırıcı kullanmadan zorla yapılan ilişkilerde görülür. Deri yırtılır. Birkaç gün kanama olur sonra genellikle kendiliğinden düzelir ancak bazen müzminleş,r ve ameliyat gerekir.
Ters ilişki sonrası kanama; Daha yukarıdaki kısımda yaralanmaya bağlıdır sıklıkla kendiliğinden düzelir. Yine zorlamayla ortaya çıkan bir durumdur.

Basuru olan ters ilişkiye girebilir mi ?
Fiziki olarak engel olmaz ama basur memeleri normal dokudan daha hassas olduğu için kanama eğilimi daha fazla olur.

Ters İlişki Anlaşılırmı
Sürek arz ettiyse yani yıllarca devam ettiyse her cerrah ilk bakışta anlar, aradan yıllar geçse de anlaşılır. Kısa sürdüyse genel cerrahın anlaması zordur ancak bir proctoloji uzmanı anlayabilir. Uzun süren ilişkilerde anüste kalıcı değişiklikler olmaktadır.


İstanbul Genel Cerrahi uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!