Tip 2 diyabette cinsel yaşam
Tip 2 diyabette cinsel yaşam

Tip 2 diyabetik hastalarda cinsel sorunlarla karşılaşılabilir. Bu sorun her iki cinste de diyabet yaşı eskidikçe daha sık görülmeye başlar. Cinsel sorunların gelişmesindeki en önemli neden diyabetlilerde diyabete bağlı sinirlerin bozulması nedeniyle oluşur. Bu hastalarda sedece sinirler değil damar yapısında da önemli bozukluklar gelişir ve sorun daha da ağırlaşır.

Tip 2 diyabetik erkeklerde bazen damarsal sorunlar daha ön planda olabilir. Bu hastalarda da yine sinir tutulumu olur. Erişkinlerde hangi problemin ön planda olduğunu araştırmak gerekir. Tip 2 diyabetik bayanlarda da önemli cinsel sorunlar yaşanır. Bu diyabetiklerde de cinsel isteksizlik, vaginal kuruluk ve ağrılı cinsel ilişki zaman içerisinde önemli boyutlara ulaşabilir ve bireyleri bu ilişkiden uzaklaştırır. Cinsel sorunlar çok açık ifade edilmesede tüm diyabetliler arasında bu sorun %60-70 kişide vardır. Bu sorunun hekimlerden gizlenmesi ilerleyen zaman içerisinde sorunun iyice şiddetlenmesine ve tedavinin zorlaşmasına neden olur.

Cinsel yaşam kişinin yaşam kalitesinin en önemli bileşenlerinden biridir. Diyabette cinsel işlev bozuklukları kişiden kişiye değişkenlik gösterir. Bu nedenle hasta çok sık takip edilmelidir. Sık aralıklarla yapılan metabolik kontroller neticesinde cinsel işlev bozuklukları engellenebilmektedir. Diyabetli bireyler cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlara daha yatkın olması nedeniyle hijyene dikkat etmeleri gerekiyor.


İstanbul Genel Cerrahi uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!