Topuk dikeni ve ayak ağrısında güncel tedaviler
Topuk dikeni ve ayak ağrısında güncel tedaviler

ESWT (Extracorporeal Shock Wave); vücut dışından uygulanan şok dalga tedavisi cihaz yardımıyla oluşturulan şok dalgalarının bir prob ile vücudun istenilen bölgesinde odaklanmasına dayanan tedavi şeklidir. ESWT iyi tolere edilir, uygulaması kolaydır ve girişimsel müdahale geretirmez. Genel olarak 10–20 dakika süreyle 3-5 seans olarak uygulanabilir.(şekil 1)

Hilterapi (High Intensity Laser Therapy) ;Yüksek Yoğunluklu Lazer Tedavisi son yıllarda geliştirilmiş bir fizik tedavi yöntemidir. Hilterapinin analjezik ve biyostimülasyon (canlı yapıların uyarılması) etkisi vardır. Hilterapi genel olarak 5-15 dakika süreyle 3-10 seans olarak uygulanır.(şekil 2)

Topuk dikeninin tedavisinde bölgesel enjeksiyonlar uygulanabilir. Kortizon enjeksiyonu, PRP (platelet-rich plasma,trombositten zengin plazma) enjeksiyonu ile ağrının azaltılması ve iyileşmenin sağlanması hedeflenir.PRP yönteminde hastadan belli miktarda kan alınır ve laboratuvar ortamında özel santrifüj işleminden geçirilerek trombositten zengin plazma elde edilir. Plazma içerisindeki yüksek konsantrasyonda büyüme faktörlerinin doku iyileşmesi üzerinde olumlu etkileri vardır.PRP enjeksiyonunda kortizon enjeksiyonunda olduğu gibi hızlı bir ağrı azalması beklenmez,ağrı yavaş yavaş azalır ve aylar içinde geçer.

Topuk dikeninin tedavisi mutlaka uygun egzersiz programı ile desteklenmeli, ideal kilonun sağlanması, ortopedik ayakkabı seçimi ve modifikasyonu önemli basamaklardır.


Bursa Fizik Tedavi uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!