Karın ve meme ameliyatları birbirinden ayrı işlemler gibi görünse de, aslında meme, karın ve bel bölgesi tek bir estetik ünitedir. Bunlardan herhangi birisi tek başına düzeltildiğinde, geri kalanındaki şekil bozukluğu daha fazla dikkat çeker. Karın, meme, bel ve bazen kalça bölgesinin aynı anda düzeltildiği kombine cerrahi işlemlere torsoplasti adını veriyoruz. Bu bölgeler en çok doğum sonrasında deforme olduklarından yapılan kombine işlem “annelik estetiği” olarak da isimlendirilebilir.

Torsoplasti (annelik estetiği) ile ilgili sıkça sorulan sorular:

Torsoplasti (annelik estetiği) nedir? Torsoplasti işleminde meme, karın ve bel bölgesine aynı anda müdahale edilir. Memeler küçültülür, dikleştirilir ya da büyütülerek dikleştirilir. Karın bölgesine hastanın ihtiyacına göre liposuction, endoskopik karın germe, mini karın germe ya da tam karın germe işlemi uygulanır. Bel bölgesi liposhaping ile şekillendirilir. Uygun hastalarda sırt yağları da alınır, gerek görülürse kalçalara yağ enjeksiyonları yapılarak kalçalar dolgunlaştırılır.

Torsoplasti (annelik estetiği) ameliyatları kimlere yapılır? Torsoplasti işlemi en çok doğum yapmış kadınlara uygulanır. Doğum ve emzirme sonrasında karın duvarı gevşer, karın cildi sarkar, karın ve bel çevresinde yağlanma olur, memeler büyür ve formunu kaybeder. Bunun dışında ilerleyen yaş, aşırı kilo alıp vermeler de benzer sorunlara yol açar.

Torsoplasti (annelik estetiği) ameliyatları nasıl yapılır? Her hastanın sorunları farklıdır. Göğüs bölgesinde meme küçültme, meme dikleştirme ya da protez ile meme dikleştirme ameliyatları yapılabilir. Karın için tam karın germe, mini karın germe, endoskopik karın germe ya da sadece liposuction yeterli olabilir. Bel bölgesi ise liposuction ile şekillendirilir. Uygun hastalarda high-def liposhaping ile karın kıvrımları oluşturulur, bel çukuru belirginleştirilir, kalçalara yağ verilerek kalçalar dolgunlaştırılır.

Ameliyat öncesinde neler yapılmalı, neler yapılmamalı? Tüm ameliyatlarda olduğu gibi, torsoplasti ameliyatlarında da ameliyattan üç hafta öncesinde aspirini ve sigarayı kesmek gerekmektedir. Son bir haftada kanı sulandırabilecek ilaçlardan ve benzeri maddelerden uzak durmak gerekmektedir.

Kullanılmaması gerekeneler: Apranaks, Voltaren, Vermidon gibi ağrı kesiciler (ağrı kesici gerektiğinde Minoset, Novalgin kullanılabilir),
Ginseng, ginko biloba, co-enzim Q gibi maddeler içeren multivitamin hapları,
Yeşil çay, keten tohumu, kiraz sapı, domates çekirdeği bitkisel ürünler
Tüm zayıflama ürünleri

Ameliyattan önceki üç gün boyunca kabızlığa yol açabilecek gıdalardan kaçınılmalı, sebze yemekleri ve hazmı kolay besinler alınmalıdır.

Torsoplasti işlemi öncesinde kilo vermek gerekir mi? Aşırı kilolu hastalara kombine işlemlerin uygulanması sağlık açısından riskli olabilir. Bu nedenle torsoplasti öncesinde hastaların koruyabilecekleri kiloya kadar inmiş olmaları gerekir.

Torsoplasti ameliyatlarında anestezi gerekir mi?Torsoplasti ameliyatları ameliyathane ortamında ve genel anestezi altında gerçekleştirilir.

Torsoplasti ameliyatı ne kadar sürmektedir? Ameliyatın süresini yapılacak işlemler belirler. Ortalama bir karın germe-meme küçültme ameliyatı beş saat kadar sürmektedir.

Torsoplasti işlemleri ağrılı mıdır? Meme küçültme ameliyatları ağrılı değildir. Karın germe ameliyatları da sıklıkla söylenegeldiği gibi çok ağrılı işlemler değildir. Ameliyat sırasında tüm kesiklere ve ayrıca karın duvarına yaklaşık 10 saat etki eden lokal anesteziler yapıyoruz. Böylelikle hastalar ameliyat sonrası erken dönemde ağrı duymamaktalar. Ertesi gün bir miktar ağrı ortaya çıksa da, hastaların esas şikâyeti ağrıdan çok karın germenin yol açtığı gerginlikten ve dik duramamaktan kaynaklanmaktadır. Mini karın germe ve endoskopik karın germe ameliyatları ise çok daha az ağrılıdır. Bu işlemler arasında en çok ağrıya bel bölgesine yapılan liposuction yol açar, ancak bu da dayanılmaz bir ağrı değildir.

Torsoplasti işlemi sonrasında neler yaşanır? Ameliyat sırasında hastalara emboli önleyici çoraplar giydirilir, idrar sondası takılır, diren konulur. Ameliyat sonrasında karın korsesi giydirilir. Hasta ameliyattan üç ila dört saat sonra beslenir ve ayağa kaldırılır. İlk günler karındaki dikişlere yük binmemesi için öne eğik yürümeleri gerekir. Dört ila beş gün sonra dik durabilirler. Bu süreler endoskopik ve mini karın germe hastaları için daha da kısadır. Ertesi sabah sonda alınır ve hasta taburcu edilir. Gerekirse direnler birkaç gün daha yerinde bırakılır. Ameliyattan sonraki gece yan yatabilirler. Direnler alındıktan 24 saat sonra duş alınabilir. Tüm dikişler deri altında bırakıldığından dikiş alınmasına gerek yoktur. Ameliyattan bir hafta sonra hastalar günlük yaşantılarına dönebilirler. İlk üç hafta düzenli korse ve sutyen kullanmaları gerekir. Üç hafta sonra karın hareketleri dışında spora başlanılabilir. Altı hafta sonra ise tüm spor aktiviteleri serbesttir.

Torsoplasti sonrası ne tür sorunlar yaşanabilir? Torsoplasti gibi kombine ameliyatlarda en çok korkulan komplikasyonlar kanama ve akciğer embolisidir. Bu risk ileri yaşlı, obes ve diabetik hastalarda ve çok sigara içenlerde daha yüksektir. Aşırı kilosu olan hastaların ameliyat öncesi kilo vermeleri önerilir. Bir diğer sorun deri kayıpları ve yaraların iyileşmemesidir. Ameliyat öncesi planlama hataları, aşırı deri çıkartılması, kanama kontrolünün iyi yapılamaması ve sigara bu tür sorunları artırır. Ameliyattan birkaç hafta sonra deri altında serum birikmesi gibi sorunlarla da karşılaşılabilir. Böyle bir durumda enjektör yardımı ile serumun boşaltılması gerekebilir. Çok gergin kapatılan karınlarda ve bazı deri tiplerinde aşırı yara izi kalması gibi sorunlar yaşanabilir. Bu durum gerginliğe bağlı ise bir yıl sonra yara izini inceltmek amacı ile lokal anestezi altında bir revizyon işlemi yapılabilir.

Birkaç ameliyatın bir arada yapılması sağlık açısından risk oluşturmaz mı? Hiçbir estetik ameliyatta hastanın sağlığı risk altına sokulmaz. Aşırı kilolu, yaşı ileri, başka sağlık sorunları olan, şeker hastası, çok sigara içen kişiler kombine ameliyatlar için uygun değildir. Böyle hastalarda şartlar düzeltilmeden ameliyat yapılması doğru değildir. Kombine ameliyatın riskli olduğu hastalarda meme ve karın ameliyatları ayrı seanslarda gerçekleştirilir.

Torsoplasti ameliyatlarının sonucu kalıcı mıdır? Torsoplasti işlemi hastanın karın, bel ve göğüs bölgesindeki sorunlara kökten bir çözüm getirir ve sonuçlarının kalıcı olduğu söylenebilir. Ameliyattan sonra tekrar aşırı kilo alıp verme ve gebe kalma durumunda sonuçlar bir miktar kayba uğrayabilir, ancak hiçbir zaman önceki haline geri dönmez

Torsoplasti sonrası sonuçları korumak için neler yapılabilir? Torsoplasti işleminden sonra hastaların kilolarına dikkat etmeleri, dengeli beslenmeleri gerekir. Karın içi yağlanmayı azaltmak için alkol tüketimlerini azaltmaları iyi olacaktır. Gergin cildin tekrar çatlamaması için düzenli olarak vücut losyonları ve nemlendirici kullanmaları gerekir. Düzenli egzersiz karın kaslarının tekrar güçlenmesini sağlayarak ameliyatla elde edilen gergin karın görünümünün korunmasını sağlar.

Torsoplasti ameliyatlarının avantajı nedir? Karın, göğüs ve bel bölgesindeki sorunların tek ameliyatla çözülmesi hastaya yepyeni bir görünüm kazandırır, kendine güvenini arttırır, hayata karşı duruşunu değiştirir. Birkaç ameliyatı tek seferde olmak ekonomik olarak da daha avantajlıdır.

Prof. Dr. Akın Yücel


İstanbul Plastik Cerrahi uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!