Travmatik bir yaşantı (deprem, tecavüz, trafik kazası vb gibi vücut bütünlüğüne yönelik tehdit ya da buna şahit olma) sonrasında ortaya çıkar. Normalde travma yaşantılarından bir süre sonra günlük hayata adaptasyon sağlanır, travmanın etkisi zamanla azalır. Ama travmanın şiddetinin ve kişinin hayatına etkisinin yoğun olduğu durumlarda kişi bu travmanın etkisinden yıllar geçse de kurtulamayabilir. Rüyalarında görür, tekrar o olayı yaşıyormuş gibi hisseder, dikkatini toplamakta güölük öeker, normal yaşamına adapte olması zorlaşır. Bazen de yıllar sonra o olayı hatırlatan birşeyle tekrar aynı yaşantılar ortaya çıkar.

Bu bozukluğun 3 belirti kümesi vardır:

Travmanın anılarını sürekli yaşamak (tekrar yaşıyormuş gibi olmak, flashbackler, kabus görmek, beraberinde kaygı belirtilerinin çıkması)

Travmayı hatırlatan durumlardan kaçınma

Tetikte olma hali (irkilme, aşırı uyarılmışlık)

Tedavisinde ilaç tedavisi ve psikoterapi birlikte kullanılır. Travma hastalarında EMDR (Göz hareketleriyle yeniden işleme ve duyarsızlaştırma) etkilidir. Travmanın etkisinin azaltılması mümkün olmaktadır. Travmanın hastanın beyninde işlenmesi ve yeniden anlamlandırılması sağlanır.Bursa Psikiyatri uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!