Tüp  bebek  başarı oranları
Tüp bebek başarı oranları

Tüp bebek başarı oranı ilk olarak kadının yaşı ile alakalıdır.Tüp bebek başarı oranı canlı doğum ile ölçülür. Tabi kadının yaşı tek faktör değildir, kadının yaşı kadar yumurtalık rezervi ve erkeğin sperm kalitesi de önemlidir.

35 yaş altı kadınlarda tüp bebek başarı oranı 40 % olarak görülür

35 – 37 yaş arası kadınlarda başarı oranı 31% oranındadır.

38-40 yaş arası kadınlarda başarı oranı 21% oranındadır.

41-42 yaş arası kadınlarda başarı oranı 12.5%

43 yaşındaki kadınlarda başarı oranı 6% dır.

44 yaş üstü kadınlarda tüp bebek başarı oranı 1% olarak tespit edilmiştir,ve uzmanlar tarafından 44 yaş sonrası tüp bebek yöntemi önerilmemektedir.

Yukarıda da belirttiğimiz gibi tüp bebek başarı oranını belirleyen en önemli faktör kadının yaşıdır. Anne adayı nekadar genç, ve yumurtaları okadar kaliteli ise tüp bebek başarı oranı o kadar artar. Tabi her genç hastada aynı başarı yakalanmaz ,hasta 20 yaşında ama yumurtaları zayıf ve kalitesiz ise bu oran çok gerilerde seyreder. Bununla beraber Tüp bebek başarı oranını etkileyen bir çok faktör bulunur bunlardan bir kaçı şöyledir :

Anne adayının yaşı

Anne adaynın yumurta kalitesi

Çiftin evlilik süresi

Anne adayının daha önce gebe kalıp kalmadığı

Anne adayının daha önce düşük yapıp yapmadığı

Baba adayının sperm sayısı ve kalitesi

Daha önce geçirilmiş hastalıklar

Hormon ile alakalı sorunlar bunlardan bazılarıdır.

Tüp bebek başarı oranı kliniklere göre de değişmektedir.Ama bu yanıltıcı sonuçlar vermektedir. Çoğu klinik başarı şansı yüksek olan hastaları tedavi eder, mesela genç yaştaki hastaları kabul eder ve başarı şansı düşük hastaları geri çevirir,böylece başarı oranını yüksek tutmaya çalışır,daha doğrusu başarı oranı yüksekmiş izlenimi vermeye çalışır.Bu yüzden kliniklerin başarı oranları sizi yanıltmamalıdır.Tüp bebek tedavisi öncesi merkez seçiminde titiz davranmalı ve önceden merkez hakkında araştırma yapmanız daha iyi olacaktır.


İstanbul Kadın Doğum uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!