basarisiz-tup-bebek

Daha önceden yumurtalık kananların da hasarlar meydana gelen anne adayların da uygulanmış olan tüp bebek tedavisi neredeyse yaşanan bütün kısırlık problemlerin de uygulanan bir tedavi şekli olmuştur. Eğer anne adayının yumurtalık kanalların da hasarlar söz konusu ise tüp bebek tedavisi uygulanabilir. Eğer baba adayının spermlerin de sorunlar var ise çift için tüp bebek tedavisi uygulanabilir.

Hatta ileri yaşlar da ortaya çıkan ve nedeni de açıklanamayan kısırlık problemlerin de tüp bebek tedavisi önerilmektedir. Genel olarak açıklanan bu hastalıklar da tüp bebek tedavisi uygulanabilmekte ve ciddi oranlarda da gebelik şansları yaşanabilmektedir.

Anne adayın da tüp bebek tedavisi uygulanması için gerekli görülen durumlar nelerdir?

Anne adayın da çok hafif derece de seyreden bir endometriozis söz konusu ise,

Özellikle polikistik over kaynaklı olarak yumurtlama sorunu var ise,

Baba adayın da hafif derece de sperm bozuklukların da,

Ayrıca ovilasyon indiksiyon durumun da

Genel olarak bu tür rahatsızlıklar da anne adayına uygulanan aşılama yöntemi ile kolay bir kısırlık tedavisi sonrasın da çiftler de gebelik sağlanabilmektedir. Ayrıca aşılama yöntemi de en fazla 6 defa denenebilen yöntemdir. Ayrıca uygulanan aşılama yöntemin de 3 defa denenmiş olan aşılama sonrasın da gebelik olma şansı oldukça yüksek olmaktadır.

Eğer 3 aşılama sonrasın da bir gebelik söz konusu değil ise yeniden deneme şansı da azalabildiği için tüp bebek tedavisine başlanmasın da büyük yarar vardır. Fakat anne adayın da bir polikistik over sorunu var ise aşılama yönteminin daha çok denenmesi sonrasın da başarı sağlanabilmektedir.

Açıklanamayan kısırlık durumları

Bu hasta grubun da ise genel olarak kısırlık problemi 3 yılı aşmış ise direkt olarak tüp bebek tedavisi uygulanabilmektedir. Ancak anne adayının yaşı 35 üzerin de ise tedaviye daha önceden başlanmalıdır.

Anne adayında hormonal bozukluklar

Eğer anne adayın da düzenli yumurtlama mevcut ise ve buna rağmen de bir gebelik sağlanamamışsa mutlaka tüp bebek tedavisine geçilmelidir.

Endometriozis durumunda?

Anne adayın da hafif dereceli ya da orta dereceli bir endometriozis durumu var ise ve sebebi açıklanamayan kısırlık durumların da tüp bebek tedavisi yöntemi uygulanabilir.

Erkekteki kısırlık faktörü?

Eğer baba adayın da sperm miktarı normalden 1 milyondan aşağı ise bu durum da mikroenjeksiyon uygulanması gereklidir.

Ancak baba adayının sperm miktarı 1 ile 10 milyon civarın da olmasına rağmen ve kısırlık sorunları da 2 yıldan fazla bir zamandır devam ediyor ise mutlaka tüp bebek yöntemi tercih edilmelidir.

Diğer bir kısırlık problemi de obezite hastalığının yanı sıra ve diğer çevresel faktörler de kısırlık sorunlarına yol açmaktadır.


İstanbul Kadın Doğum uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!