Tüp bebek tedavisi sonrasında anne adayı nelere dikkat etmelidir?
Tüp bebek tedavisi sonrasında anne adayı nelere dikkat etmelidir?

Tüp Bebek tedavisi yaptırdıktan sonra anne adayları, günlük yaşantılarına döndüklerinde tedaviyi olumsuz etkilememek için kendilerini kısıtlamaktadırlar. Bu konuda çevrelerinden de özellikle sürekli yatmaları konusunda yoğun baskı gelmektedir. Anne adayları, mutlaka tedaviyi yaptırdıkları merkezin uyarılarını ve önerilerini dikkate almalıdır. Biz de bu öneri ve uyarıları başlıklar altında topladık.

Günlük Yaşam: Hastanın herhangi bir ağrısı yoksa ve kendini iyi hissediyorsa transferden bir gün sonra günlük yaşam aktivitelerine dönebilir.

Yolculuğa çıkmak: Eğer çiftin evi işlemin yapıldığı merkez ile aynı şehirde değilse, transfer gününü merkezin bulunduğu yerde geçirip bir gün sonra seyahat edebilirler.

Cinsel Yaşam: Gebelik testinin sonucunu alana kadar çiftler, cinsel ilişkide bulunmamalıdır. Hasta, gebe kaldıysa bebek kalp atışları görülene kadar cinsel ilişki kurulmamalıdır. Sonrasında ise ancak, kanama vs. bir problem olmazsa doktora danışılarak hareket edilmelidir.

İlaç kullanımı: İşlem sonrası rahim içini döşeyen dokuyu (endometrium) desteklemek için hastaya iğne, fitil ya da krem şeklinde hormon ilaçları verilir. Bu tedavi, gebelik oluşursa gebeliğin onuncu haftasına kadar devam eder. Gebelik oluşmayıp adet kanamasının olduğu durumlarda kanamanın başlamasıyla birlikte tedavi kesilir.

Sağlık: Tedavideki hastalar, transfer sonrası kullandıkları progesteron nedeniyle kabız olabilirler. Böyle durumlarda hastanın düzenli tuvalete çıkabilmeleri için hastalara durumlarına uygun ilaç önerilebilir. Kabızlık, gebe kalmayı olumsuz etkilemez.

Tedaviye bağlı kasık ağrıları olabilir. Çok şiddetli bir ağrı, 38 derecenin üzerinde bir ateş, bulantı, kusma gibi durumlar söz konusu olursa hemen doktor aranmalıdır.

Op. Dr. Tolga Ecemiş

Kadın Hastalıkları ve Doğum, İnfertilite(kısırlık) ve Tüp Bebek Uzmanı


Ankara Kadın Doğum uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!