Normal yollardan bebek sahibi olamadıysanız ve tedaviye karar vermişseniz, öncelikle tedavinin sadece ilaçlardan ibaret olmadığını bilmelisiniz. Tüp bebek tedavisi gören çiftlerin öncelikle beslenme ve yaşam şartlarında belli değişiklikler yapması gerekmektedir. Tüp bebek tedavisinde başarı şansının artması için erkeklerden daha fazla kadınların beslenme şekillerinde ciddi değişiklik yapması gerekir. Kilo fazlalığı veya azlığı gibi faktörler hem normal gebeliği hem tüp bebek tedavisinin başarı şansını büyük oranda etkiler. Beslenme şekli tedavi gören çiftlerin durumuna göre ufak tefek farklılıklar gösterebilir ama genel çerçeve aynıdır. Peki tüp bebek tedavisi esnasında beslenmemize nasıl dikkat etmeliyiz;

Tüp Bebek tedavisi olmaya karar vermişseniz ilk yapacağınız şey sigara içiyorsanız bırakmaktır.Sadece bırakmakla kalmayıp içilen ortamlarda bulunmamaya gayret edin.

Sağlıklı bir gebelik için öncelikle ideal bir kiloda olmanız gerekir çok kilolu veya çok zayıfsanız başarı şansı oldukça düşer.

Protein ,mineral ve omega3 bakımından en zengin olan besin balıktır. haftada en az üç kez balık yemek başarı şansınıza katkıda bulunur.

Su,su,su, tedavi öncesi ve sonrası mutlaka günde ortalama 2- 3 litre su içmelisiniz.Yalnız su tüketimini sadece su içerek yapmalısınız.Yapılan en büyük hata suyu başka sıvılar ile almaya çalışmaktır.Çay veya meyve suyu gibi sıvılar, içilen suyun yerine geçmez.

Günlük tükettiğimiz sebzeleri çiğ yemek yerine mutlaka haşlayarak yemelisiniz ayrıca yağda kızartılmış gıdalar yerine yine haşlanmış gıdalar yemeye özen göstermelisiniz.

C vitamini bakımından zengin besinler tüketmek vücudun direncini artıracaktır. Bu yüzden c vitamini bulunan meyve ve sebzeleri mutlaka günlük tüketin.Kivi,portakal,limon,yeşil biber,greyfurt c vitamini bakımından oldukça yüksek besinlerdir.

Nohut,fasulye,barbunya gibi kuru baklagilleri haftada üç gün yemeye çalışın

Fındık ve badem,zengin potasyum içeren besinlerdir.Günlük belli bir miktar ,mesela 10-12 kadar yemenizi öneririm.Ama fazla tüketimi fayfa sağlamaz ölçülü olmanızda yarar var.

Folik asit almak gebelik öncesi ve esnasında oldukça önemlidir.Folik asit kemiklerin güçlenmesine yardımcı olur ve gebelik şansını oldukça artırır.

Eğer yapabiliyorsanız günde 45 dakika tempolu bir şekilde yürüyüş yapın.Yapamıyorsanız haftada üç kez yürümeye gayret edin.

Kafein den uzak durun.Beyaz ekmek yerine tam tahıllı ekmek yemeye çalışın.Süt yoğurt gibi kalsiyum ve protein bakımından zengin besinleri tüketin.Eğer imkanınız varsa yoğurdunuzu evinizde yapmanız en sağlıklısıdır.

Tedaviye başladığınızda hekiminiz ,sağlık durumunuza ve önceki hikayenize bakarak bir diyet programı verecektir.Hekiminizin verdiği tavsiyelere uymanız , sağlıklı bir gebeliğe doğru gitmenizdeki en sağlam adımdır.


İstanbul Kadın Doğum uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!