Tüp bebek tedavisi öncesi, tedavi esnası ve sonrasında sigara kullanımı ne gibi bir etki bırakır? Bilindiği gibi korunmasız belli bir süre ilişkiye girip çocuk sahibi olamayan çiftler tüp bebek tedavisine başvurmaktadır.Yapılan araştırmalara göre çiftlere uygulanan testlerde %55 erkek kısırlığı %45 gibi bir oranda ise kadın kısırlığı çıkmıştır. Erkeklerde ki en büyük kısırlık sebeplerinden birisi de sigara kullanımıdır. Sigaranın en belirgin zararlarından bir tanesi, spermlerin veya yumurtaların büyük oranda zayıflaması olarak görülür.

Tüp Bebek tedavisi öncesinde yapılacak ilk iş eğer kullanılıyor iseniz sigarayı bırakmak olacaktır. Tabii ki tiryakiler için epey zor bir dönem olacak ancak anne baba olmak uğruna katlanmak zorundasınız. Yukarda belirttiğimiz gibi sigara, kadınlardaki yumurtalıkları zayıflattığı ve yumurta kalitesini ciddi şekilde düşürdüğü bilinmektedir ve tüp bebek tedavisinde en önemli unsurlardan birisi, kaliteli yumurtalık rezervidir. Ayrıca sigaraerkeklerde sperm kalitesini düşürmektedir ve sperm kalitesi tedavideki diğer önemli unsurdur.Ayrıca tedavi esnasında yumurta gelişimini, yumurta uyarılmasını,döllenme ve embryo gelişimini etkilediği tespit edilmiştir.Sadece bununla da kalmayıp gebelik gerçekleştiyse bile bebeğin gelişine ciddi zararlar verir.

Sigara içilen evlerde ani bebek ölümlerinin, içilmeyen evlere oranla çok daha yüksek olduğu bilimsel istatistikler sonucu kanıtlanmıştır.

Tüp bebek tedavisine karar vermişseniz şunu unutmayın ki sigara kullanmayan çiftlerin başarı oranı sigara kullananlara oranla iki kat daha fazladır. Gebelik şansı oluşsa bile düşük riskini artırır ve erken düşük olma ihtimali ortaya çıkar. Uzun süreli sigara kulanmış kadınlarda kalıcı yumurtalık hasarları meydana gelmektedir ama tedaviye başlamadan belli bir süre sigarayı bırakmak başarı şansını oldukça artıracaktır.

Ne Yapılmalı ?

Tüp Bebek tedavisine başlamadan en az 3 ay öncesinden sigara içmeyi bırakmanız önerilmektedir.Bu hem erkek hem kadın için geçerlidir.Her zaman yinelediğimiz bir detay da şudur ki; sadece sigarayı bırakmakla kalmayıp içilen yerlerde bulunmamamıza dikkat etmelisiniz, zira içilmese dahi soluyacağınız duman aynı oranda zarar verecektir.Başarılı bir tüp bebek tedavisi ,sağlıklı bir gebelik dönemi ve sağlıklı bir bebek için sigaraya veda etmeniz şarttır. Bu bırakma sadece tedavi süresince olmamalı ve tedaviden sonrada evinizde içmemelisiniz çünkü sigaraiçilen evde büyüyen çocuklarda erken yaşta kalp damar hastalıklarına rastlanmaktadır. Eğer sigarayı bırakmakta zorlanıyorsanız bir uzmana başvurarak yardım isteyebilir veya sigara bırakma hatlarını arayıp yardım alabilirsiniz.

www.tupbebekailesi.com


İstanbul Kadın Doğum uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!