Üçlü tarama testi - triple testi
Üçlü tarama testi - triple testi

Gebelikte üçlü tarama testi nedir?

Gebelikte bebekte olabilecek trizomi 21 (down sendromu), trizomi 18 (edwards sendromu) gibi kromozomal anomalileri ve nöronal tüp defektidenilen doğumsal anomali riskini değerlendirmek için kullanılan doğum öncesi tarama testidir.

Hangi parametreler kullanılır?

Üçlü test'te adı üzerinde üç biyokimyasal parametre kullanılarak uygulanır. Bunlar anne kanının değerlendirilmesi ile saptanır.

Beta - HCG

Estriol (uE3)

AFP (Alfa - Fetoprotein)

İkili testten farkı nedir?

Üçlü testte ikili testen farklı olarak nöral tüp defekti denilen anomalilerin de riski belirlenebilir, bunu sağlayan üçlü testte ölçülen AFP (alfafetoprotein) değeridir.

Ne zaman yapılır?

Üçlü test genellikle hamileliğin 16 - 20. haftaları arasında yapılır. Ancak 16-18.haftalar arası en iyi test yapılacak periyottur.

Nasıl değerlendirilir?

Üçlü tarama testinde risk belirleme aynı ikili testte olduğu gibidir, down sendromu için 1/270, edwards sendromu için 1/100. Üçlü Test sonucunda kromozomal anomali riski yüksek gelen gebeliklerde bebek tamamen normal de olabilir, kesin sonucu belirlemek için Amniosentezyapılır.

Başarı oranı nedir?

Üçlü Tarama testi ile Down Sendromlu bebek taşıyan gebeliklerin tamamı belilenemez ancak p-80 kadarını belirlenebilir. Bu tespit etme başarısı düşüklüğü nedeniyle üçlü testin tek başına kullanılması tavsiye edilemez.


İzmir Kadın Doğum uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!