Bu hepimizin bildiği görüntüleme ultrasonuyla birlikte kullanılan, deriye zarar vermeden 5 mm aşağıda odaklanarak bağ dokusuna etki edebilen bir ultrason. Cilt altını görerek gönderdiği odaklanmış ultrason gücüyle deri altındaki bağ dokusu tabakasını küçülten ısı hasarları veriyor. Uygulama yüzeye bir miktar jel sürülerek yapılıyor. Cilt altını görmemiz çok önemli çünkü tam olarak ısı etkisi yaratmak istediğimiz taşıyıcı tabakayı görerek uygulama imkanı buluyoruz. Bunu hiçbir lazerde şimdiye dek yapamadık. Uygulamanın amacı, cerrahi yöntemlerle kesilerek çıkartılan tabakayı erken safhada, ameliyatsız bir şekilde, dışarıdan küçültmek ve oluşan hasarın etkisiyle yeni kolajen üretimi sağlayarak cildin kalınlaşmasını sağlamaktır.
Uygulama hangi bölgelere uygulanabiliyor?
Göz kapağı sarkmalarına karşı kaş üstü ve tüm alında, yanak sarkmalarına karşı tüm yanakta, boyun sarkmaları içinse tüm boyunda kullanılabiliyor. Tüm yüzü toparlayıp lifting etkisini vermek için ise aynı seansta komple yüz ve boyun uygulaması yapabiliyoruz. Çok yakında gözaltı sarkmaları için ve kol, diz kapağı, göğüs ve karın gibi vücut bölgeleri için yeni başlıklar da geliyor.
Tüm yüz ve boyun kaç dakika sürebiliyor? Kaç tedavi gerekli?
En fazla 40 dakika içinde tamamlanmış oluyor. Genellikle yalnız bir seans uygulanıyor.
Özellikle yanak sarkmalarında çok belirgin bir toparlanma, küçülme görülebiliyor ama bizim için önemli olan 1 ila 3 ay içerisinde görülecek, gerçek ve kalıcı sonuçlardır. Cilt her geçen gün daha iyi görünmeye başlayacak, 3 ayın sonunda en iyi haline kavuşacaktır. Bu noktada doğru hasta seçiminin de önemini belirtmek isterim. Hasta doğru bir aday değilse, hiçbir sonuç beklenemez.
Kimlere uygulanabilir?
Öncelikle bağ dokusu gevşek, biyolojik yaşlanmanın etkisiyle sarkmaları başlamış kişiler. 75 yaşındaki hastalarda yapılmış olumlu denebilecek çalışmalar da var ama bana göre en ideal grup 40-65 yaş arasıdır. Ayrıca yaşı daha genç olup göz kapağı erkenden düşmüş kişilerde de uygulanabilir.
Uygulama sonrası günlük yaşantıya engel olabilecek bir durum yaşanıyor mu?
Hayır, bu uygulamanın gündemdeki lazer teknolojilerinden farklı olarak sunduğu avantajlardan birisi de budur. Hastanın uygulanan bölgede bir yara, yanık, leke gibi bir yan etki görmesi beklenmez. Gün ortası uygulanabilir. Nadiren hafif bir ödem ya da kızarıklık oluşabilir ancak aynı gün içinde geçecektir.
Şu anda klinik çalışmalar elde edilen gerçek sonuçların 1-1,5 sene sürebildiğini gösteriyor ancak uygulamanın doğru protokolle yapılması sonuçlar açısından çok önemlidir.

İstanbul Medikal Estetik Uzmanı uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!