Üst bacaklarda ve dizlerde oluşan yağlanmalar sorun olmaya başladıysa, bunun sebebi hamilelik ya da menopoz gibi hormonsal değişimler olabilir. Yağlar uyluk bölgesinde birikmeye başladığı zaman kalça, uyluk ve üst bacakların kalınlaştığı görülür ve vücut armut biçimi alır.

Bazı kadınların iç ve dış uyluk bölgelerinde fazladan yağ oluşumu oldukça sık görülen bir durumdur. Bu bazen genetiktir ve yaşa, dengesiz beslenmeye ve egzersiz yapmamaya bağlı olarak günden güne kötüleşir. Uyluk bölgesi gibi sorunlu bölgelerde yağ dokuları çok fazla sayıda insülin reseptörü içerir; ne kadar çok reseptör, o kadar çok sorun demektir. Bu yağlar bazen dış bacaklarınızda oluşarak ikinci bir kalça görünümü kazanır ve dar kıyafetler giydiğinizde parçalara bölünmüş gibi görünür.

Bazı durumlarda ise, iç bacaklarda toplanan yağlar bacakların birbirine sürtünmesine sebep olarak tahriş ve kızarıklık gibi huzursuzluklara yol açarlar. Bu bölgede biriken yağlara karşı ilk savunma, sağlıklı beslenme ve egzersizdir. Bunlara ek olarak küçük yardımlar da alınabilir. Liposuction, uyluk bölgesinde egzersize karşı koyan bölgelerinizdeki yağları eritmek için uygun bir çözümdür. Ama bu bölgedeki cilt yapısı ince olduğundan, sıkılaştırma etkisi de olan lazer liposuction yöntemini seçilebilir. Lazer liposuction, geleneksel liposuctiondan farklı olarak vücuttaki kollajen üretimini tetikler ve ilerleyen aylarda cildinizi sıkılaştırır.

Kalça ve üst bacaklar, yağların rulolar halinde toplanmayı sevdikleri yerlerdir. Bu bölgeye geleneksel liposuction ve lazer liposuction birlikte uygulanabilir ve çok iyi sonuçlar alınır. Liposuction sonrasında sonucun iyi olması için, özel yapılmış sıkı korse ya da çorap giyilmesi tavsiye edilir.

Dizler yağın birikebileceği diğer bir alandır. Bu bölgedeki yağ birikimi bacakları oransız, dizleri de şekilsiz gösterir. Genetik eğiliminiz olsa bile uygun bir beslenme ile sabit kiloyu korumak, buradaki istenmeyen yağ oluşumunu engeller. Diz ya da kasık bölgesinden yapılan küçük bir kesi ile bu bölgeye de liposuction uygulanabilir (kasıktan yapılan kesi, uyluk bölgesindeki yağların alımını sağladığı gibi, iyileşme sürecinde daha az şiş olmasını sağlar.)

Bu bölge liposuction ile şekillendirilmeye son derece uygundur ama yağ kesecikleri daha küçük olduğu için konturlar belirgin olabilir. Bu yüzden de işlem çok dikkatle uygulanır. Doğru uygulandığında çok iyi sonuçlar alınır ve gözle algılanması zor bir iz kalır. Ama şişlerin inerek kesin sonucu görebilmek için birkaç hafta beklemek gerekir. (Özellikle de lazerle yapılan liposuction'da.)


İstanbul Plastik Cerrahi uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!