Vajinismus nedir?

Vajinismus kadınların vajinasının 1/3 alt kısmında yer alan kasların istem dışı kasılması sonrası ilişkiye girememe durumudur.Bu kaslar istem dışı ve refleks olarak kasılırlar.Bu kasılmanın derecesine göre penis vajinaya giremez . Ağır vakalarda ilişkiye girme denemesi tüm vücutta yaygın kasılmalara ve ağrılara sebep olur. Bazen ilişkiye girme düşüncesi panik atak tarzı semptomlara neden olur.Korku, panik, kalp çarpıntısı ve yaygın vücut kasılmaları görülür.

Vajinismus sebepleri nelerdir?
Vajinismusun nedeni bilinç altına yerleşmiş cinsellik ve cinsel birleşme hakkındaki yanlış bilgi ve inanışlar olabilir. En çok bilişsel çarpıtma ilk birleşmede çok acı, ağrı ve kanama olacağı düşüncesidir. Bu düşüncedeki bir kişide gerçekten buna inandığı için çok ağrı hisseder.

Cinselliğe çok kapalı, cinselliğin ayıp, günah olarak algılandığı bir ortamda yetişmek, kızlık zarının çok değerli ve korunması gerektiği konusunda devamlı uyarılmak kız çocuklarında bilinç altında cinselliğe karşıt bir tutum yaratır.

Çocukluk dönemindeki cinselliğe tanık olmak, cinsel içerikli film seyretmek yada cinsel taciz ve tecavüz olayları da vajinismus sebebi olabilir.

Anneye çok bağlı yetişen, ayrıştırılmayan kızlar bilinç altı olarak kızlıktan kadınlığa geçişi reddederler.

Cinsel kimliğin gelişme döneminde olan 4-6 yaş dönemindeki kız çocukları babaya, erkek çocuklar anneye aşık olurlar. Bu dönemde baba kız çocuğa doğru davranışlar sergilerse bu süreç biter, daha sonra kendi yaşıtlarına karşı çocukluk aşkları başlar. Baba kızının bu davranışlarına çanak tutar ve özellikle annenin onun partneri olduğu yönünde mesajlar veremezse çocuğun bilinç altında babaya aşık olma süreci bastırılmış olarak kalır. Evlenme dönemi geldiğinde bu kızlarımız genelde bir yönüyle babaya benzeyen eşler seçerler. Eşini çok seviyordur ama cinsellik boyutunda bilinçaltı sanki babayla ilişkiye giriyormuş gibi suçluluk yaratır.

Vajinismus hastalarının eşleri ile ilişkileri
Vajinismuslu çiftlerin bir kısmı bu olayı tamamen kabullenip hiç vajinal ilişki denemesinde bulunmazlar.Bir süre sonra çocuk sahibi olmak istediklerinde aşılama ve tüp bebek metodu ile çocuk sahibi olma arayışına girerler.

Hastaların bir kısmında bu sorun evlilik problemi haline dönüşebilir.

Vajinismus problemi çözülmediği sürece kadında çaresizlik suçluluk ve terk edilme korkuları oluşur.Bu korkular fiziksel hastalık olarak da belirti verebilir.

Vajinismus Tedavisi
Öncelikle hastada vajinismusa neden olan sebebi bulup ona yönelik bir tedavi yaklaşımı tedaviye cevabı kolaylaştırır. Vaginismus tedavisi sırasında psikoterapi, EFT, hipnoterapi ve davranış terapisi yöntemlerini kullanıyorum. Tedavi sürecini belirleyen kişinin bu sorununu çözmek için ne kadar hazır ve istekli olmasıyla alakalıdır. Vajinismus bir kaçınma hastalığıdır. Vajinismus bilinç altının kişiyi korumak adına geliştirdiği savunma mekanızmasıdır. Kişinin bunu farketmesi sağlanırsa tedaviye direnç kırılır. Vajinismus tedavisi mekanik olarak penisin vajinaya girmesi olarak görülürse tedavi eksik kalır. Zeminde ki psikolojik sorun halledilmezse diğer cinsel problemlerle karşılaşılabilir. Cinsel isteksizlik, cinsel tiksinti, cinsel ağrı gibi. Bazen de psikolojik sorun giderilemediğin de vajinismus çözülmüş gibi görünür fakat kasık ağrısı, idrar yolları ağrıları hatta baş ağrısı, mide bağırsak problemleri gibi farklı hastalıklara neden olabilir.

VAGİNİSMUS TEDAVİ BAŞARISI İÇİN BİLİNMESİ GEREKENLER?
Vaginismus kimsenin kaderi değildir. Kesin tedavisi vardır. Tedavisi psikoterapi ve önerilen egzersizleri yaparak mümkündür. Tedavi için kızlık zarını kesmek veya lokal anestezi kullanmak çözüm değildir. Vaginismusun bir adı da kaçınma hastalığıdır. Tedavi süresince tedaviyi ertelemek için bilinçaltınız birçok sebep bulur. Bilinç altının oyununa gelmeyin, tedaviniz süresince yapmanız gerekenleri ertelemeyin, ümitsizliğe kapılmayın. Tedaviye geldiğinizi yakınlarınız biliyorsa tedavi boyunca soru sormaları ve yorum yapmalarına izin vermeyin. Vaginismus sırasında erkekler eşlerine destek olmalı ve eşinin bunu başaracağına inanmalı ve terapi süresince sabırlı olmalıdır. Tedavi sırasında ilk ilşkiler başladığında erkeklerde sertleşme ve boşalma sorunu başlayabilir. Bu durumun da kısa sürede düzelir. İlk ilişkilerle birlikte hayal kırıklığı olabilir. İlişkiye girilir ama zevk alınmayabilir ve orgazm olmayabilir. Bunun nedeni öncelikle ilişkinin bir görev olarak görülmesinden kaynaklanır zamanla tam gevşeme ve rahatlama sağlandığında, penisin vaginaya girip girmediği kaygısı ortadan kalktığında ilişkiden zevk alma da başlar.


İstanbul Kadın Doğum uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!