Vajina  estetiği
Vajina estetiği

ESTETİK AMELİYATLARDA YENİ TREND: “VAJEN ESTETİĞİ”
Meme estetiği, karın estetiği, kalça estetiği, burun estetiği, yüz ve boyun estetiği... Günümüzde bayanlar her açıdan dış görünümlerine ve güzelliklerine önem vermekte, her zaman için kendilerini daha mutlu ve rahat hissedebilecekleri estetik ameliyatlar için bıçak altına yatmaktan kaçınmamaktadırlar.

Son yıllarda oldukça popüler hale gelen genital estetik operasyonları sıklıkla normal doğum sonrası vajina bölgesinde meydana gelen kalıcı esnemeler sonucu ortaya çıkan yapısal bozuklukların giderilmesi ve psikolojik olarak kişilerin kendilerini daha iyi hissetmesi amaçlarıyla yapılmaktadır.
Bazı bayanlarda doğuştan gelen vajen dış kısmında yer alan iç dudakların normalden iri, sarkık veya asimetrik duruşu hem psikolojik hem de işlevsel sorunları beraberinde getirmektedir. Diğer taraftan vajinal bölgede doğum sonrası oluşan kalıcı esnemeler haricinde hoşnutsuzluk yaratan diğer bir durum da "epizyotomi" yani doğum sırasında bebeğin çıkması için yapılan kesilerdir. Bu bölgede doğum sonrası gelişen nedbe dokusu hem kadının hem de erkeğin cinsel tatminini engelleyebilir veya kadın açısından ilişkiyi ağrılı hale dönüştürebilir.

Tüm bu fiziksel problemlere ilaveten pek çok kadın kendi cinsel organını anatomik olarak beğenmemekte, ancak bunu çoğu zaman yakınlarına bile söylemekten çekinebilmektedir. Tüm bu tür şikayetleri olan kişilerde yapılan jinekolojik estetik operasyonlar psikolojik olarak kadını destekleyerek bozulan cinsel hayatın yeniden normalleşmesini amaçlamaktadır.

En sık olarak yapılan jinekolojik estetik ameliyatlar arasında iç dudakların kısaltılarak düzeltilmesi (labioplasti) ve vajina daraltma- yenileme operasyonları bulunmaktadır.

Labioplasti Ameliyatları
Bazı bayanlarda labium minoralar yani “genital iç dudaklar” yapısal olarak normalden uzun, geniş, düzensiz şekilli veya asimetrik olabilir. Özellikle genç kızlarda ergenlik döneminden itibaren dış genital bölgenin tight, kot pantolon veya bikini giyilirken dışarı çıkması psikolojik sorunlar yaşanmasına neden olmaktadır. Ayrıca geniş ve uzun labiumlar ilişkide cinsel penetrasyon sırasında gerilerek ilişkide acı hissedilmesine sebep olabilir.
Diğer taraftan sarkık ve uzun iç dudaklarda oluşan aşırı terlemeler sonucunda labium dokusu arasında mantar enfeksiyonları ve bakteriyel enfeksiyonlar sık olarak görülmektedir. Bu tür enfeksiyonlar kişilerde kötü kokulara da sebep olmaktadır. Labiumların (iç dudakların) düzeltilmesi operasyonlarına "labioplasti" adı verilmektedir.

Tecrübeli jinekolog cerrahlar tarafından yapılan 40-45 dakika süren estetik ameliyatlar sonucunda arzu edilen görünüme ulaşılabilir. Ameliyatlar genelde lokal anestezi eşliğinde uygulanır ve kişiler ameliyat sırasında herhangi bir zorlukla karşılaşmazlar. Hatta ameliyattan 3 gün sonra işlerinin başına dahi dönebilirler. Kanama ve enfeksiyon haricinde genelde her hangi bir yan etki de görülmemektedir. Enfeksiyon oluşumunun önlenmesi için ameliyat sonrası dönemde düzenli pansumanların yapılması önemlidir.

Labioplasti operasyonu daha önceden doğum yapmamış kişilerde ve bakire genç kızlarda da güvenle uygulanabilmektedir. Operasyon, daha sonra düşünülecek olan normal doğuma bir engel teşkil etmez.

Hera Kadın Sağlığı Merkezi’ndeki gözlemlerimize göre sonuçları oldukça iyi olan ve hasta memnuniyetini sağlayan bu tür operasyonlar sonrasında hastalarda belirgin bir öz güven artışı olduğunu izlemekteyiz. Kişiler hem kendilerini sosyal ortamlarda çok daha rahat hissetmekte hem de partnerlerine karşı çok daha rahat olabilmektedirler.

Vajina Yenileme ve Daraltma Ameliyatları

Vajen yaşlanma, cinsel ilişkiler, normal doğumlar ve kürtaj gibi jinekolojik müdahaleler sonrasında genişleyebilmektedir. Vajinadaki bu genişleme maalesef kalıcı olmakta ve bu durum da cinsel ilişkide sıkıntılar oluşturabilmektedir. Geniş ve elastikiyetini kaybetmiş vajina, ilişki sırasında penisi yeterince kavrayamadığı için hem kadın hem de erkekte cinsel tatminsizliğe, doyum eksikliğine ve zaman içinde cinsel isteksizliğe de neden olabilmektedir. Diğer taraftan bazen cinsel ilişki anında vajen içinden bir takım sesler de gelebilir. Vajinanın genişliğinden kaynaklanan bu sesler cinsel birleşme sırasında erkekte ve kadında konsantrasyonu bozarak ilişkiden alınan hazzı olumsuz yönde etkileyebilir.

Vajinanın esnemesi, genişlemesi ve elastikiyetini kaybetmesi gibi durumlarda uygulanan basit cerrahi operasyonlarla daraltılarak hem görünüm hem de işlevsel açılardan faydalar sağlanabilir. Bu tür ameliyatlar “vaginoplasti” veya “vaginal rejuvenation” operasyonları olarak da bilinmektedir.

Özellikle bağ dokusu elastikiyeti az olan bayanlarda normal doğum sonrasında idrar torbası sarkmaları, barsak sarkmaları ve idrar kaçırma sorunları da görülebilmektedir. Vajina yenileme- daraltma ameliyatları ile birlikte aynı seans içinde bu problemler de çözüme kavuşturulabilmektedir.

Vajina daraltma ameliyatları da genelde lokal anestezi eşliğinde 30-40 dakika kadar süren operasyonlardır. Ameliyattan 3 gün sonra hastalar normal şekilde işlerinin başlarına dönebilmektedirler. Yine düzenli pansumanların yapılması önemlidir.


Kliniğimizde yaptığımız vaginoplasti ameliyatları ile eş zamanlı olarak normal doğum izleri de düzeltilebilmektedir. Tüm estetik ve cerrahi operasyonlarda olduğu gibi bu tür ameliyatlarda da cerrahın tecrübesi, ortamın hijyeni ve donanımı son derece önemlidir.

Klitoris Ameliyatları
Klitoris vajina girişinde üst kısımda bulunan, kadınlarda orgazm fonksiyonunda önemli olan "Y harfi" şeklindeki bir organdır. Bazı kişilerde yapısal olarak klitoris derisi normalden iri ve sarkık olabilir. Bu durum hem cinsel hazzı azaltmakta hem de kişilerin psikolojisini olumsuz yönde etkilemektedir. Çünkü klitoris üzerindeki cilt katlantıları içeride bulunan klitorisin uyarılmasını azaltmaktadır.

Klitoris derisindeki düzensizlikler, sarkmalar ve deformasyonlar basit cerrahi işlemlerle düzeltilebilmektedir. Klitoris cilt ameliyatları genellikle labioplasti ameliyatları ile eş zamanlı olarak yapılmaktadır.

G Shot
G Noktası (G Spot) vajina girişinden 2-3 cm içeride, vajina üst duvarında “skene bezlerinin” toplandığı bölgeye verilen isimdir. G noktası da aynı klitoris gibi kadınlarda haz ve orgazmı sağlayan bir yapıdır.

Özellikle anorgazmi (orgazm olamama) sorunu yaşayan bayanlarda, G noktası cilt içine yapılan enjeksiyonlardaki amaç cinsel birleşme sırasında hazzı ve orgazmı sağlamaktır. İşlem genelde lokal anestezi eşliğinde yapılır ve bir dakika kadar sürer.
Yağ Enjeksiyonları

Yaşın biraz ileri olduğu durumlara yaşlanmaya bağlı olarak dış genital bölgedeki organlarda yağ dokusu azalabilir. Bu durum özellikle "mons pubis" ismi verilen kasığın hemen altındaki kıllı ve yüksek bölgede kendini gösterir. Aynı şekilde dudak kısımlarında da değişik nedenlere bağlı olarak incelme görülebilir. Bu gibi durumlarda kişinin değişik bölgelerinden "liposuction" benzeri bir işlemle alınan bir miktar yağ dokusu bu alanlara enjekte edilerek dış görünüm düzeltilebilmektedir (dolgu operasyonları).


İstanbul Kadın Doğum uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!