Vajinadaki kötü koku ve nedenleri
Vajinadaki kötü koku ve nedenleri

Vajina genital bölgenin girişi ve cinsel birleşmenin yeri konumundadır, dolayısıyla her bayan için bu bölgenin kötü kokması ve kötü akıntılarının olması ciddi şekilde rahatsız edici ve özgüven sarsıcı bir durumdur.

Vajinada çok sayıda mikroorganizmalar bulunur ve bunlar vajinal florayı oluştururlar, vajinal hücreler hormonlara yanıt veren salgı üreten hücrelerdir, bu salgı özellikle yumurtlama ve adet döneminde artış gösterir, dolayısıyla bir bayan da vajinal salgının olması normal, olmaması anormal bir durum olarak kabul edilir, fakat normal akıntı, şeffaf ve kokusuzdur , kaşıntıya ve tahrişe yol açmaz.

Akıntının rengi beyaz veya grimsi, sarımsı, yeşilimsi veya et yıkantı suyu gibi pembemsi veya kanlı olursa, kötü kokuya, tahrişe, yanma ve kaşıntıya yol açıyorsa o zaman bu durum patolojik ve önemli bir hastalığın habercisi olabilir, bir an önce muayene ve tedavisi gereken bir durum teşkil eder, tedavi edilmezse, çok daha ciddi sonuçlara kısırlık, abse, iç organ yapışıklıklarına ve hatta kansere bile yol açabilir, dolayısıyla her bayan anormal vajinal akıntısı olduğunu fark ettiği anda jinekolojik muayenesini geciktirmeden ve bu durum daha komplike hal almadan tedavi görmesi şarttır.

Akıntının kıvamı, rengi ve kokusu altında yatan sebeplerle ilgili ip ucu verir. Mesela kanlı veya et yıkantı suyu rengindeki akıntı çoğu zaman rahim veya rahim ağzı kanser işareti olabileceği gibi cinsel ilişki sonrası gelen kanlı akıntı da kansere işaret edebilir, böyle bir şikayetin varlığında beklemeden jinekolojik muayene ve smear testi yaptırmak gerekir.

Trichomona vajinalisin neden olduğu vajinit durumunda, yeşil gri köpüklü bir akıntı ve şiddetli bir yanma hissi eşlik eder.

Gardnerella vajinalisin neden olduğu enfeksiyonda ise özellikle cinsel ilişki sonrasında meydana gelen bozuk balık kokusu spesifiktir, gardnerellanın neden olduğu akıntı homojen gri renktedir.

Mantarın neden olduğu vajinitte ise kaşıntının yanında peynir veyoğurt kesiği parçasına benzer beyaz akıntı spesifiktir.

Sonuç olarak vajinal akıntı tedavi edilmezse ciddi sonuçlara yol açabileceği gibi,bekletilmeden jinekolojik muayene, vajinal kültür, smear ve uygun ilaç tedavisiyle yukarıda saydığım tüm vajinit enfeksiyonları ve neden oldukları akıntı ve kötü kokuların tedavisi oldukça basittir


İstanbul Kadın Doğum uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!