Vajina estetiği konusu son yıllarda çok hızlı ilerleme kaydetmekle birlikte mevcut yöntemlere yenileri eklenmektedir. Son yıllarda labioplasti, labium majus plasti, klitoral hood redüksiyonu gibi işlemlerin ardından kadının cinselliğini daha kaliteli yaşaması için yeni yöntemler geliştirilmektedir. Bunların başında Vaginal Rugae Restoration (VRR) yani Vajinal Rugaların Restorasyonu işlemi gelmektedir.

Vajinal Ruga Nedir?
Vajina, vulvadan rahim ağzına (serviks) uzanan yaklaşık 8-10 cm uzunluğunda boru şeklinde bir organdır. Normalde ön ve arka duvarları birbirine yapışık duran vajina duvarlarında ruga adı verilen kıvrımlar vardır. Vajinal ruganın iki fonksiyonu vardır. Doğum sırasında rugalar sayesinde vajen bebeğin geçebileceği kadar genişleyebilir. İkinci fonksiyonu cinsel fonksiyondur. Bu kıvrımlar cinsel ilişki sırasında sürtünme etkisine sebep olurlar ve hem kadında hem erkekte zevk alma düzeyi açısından önemli fonksiyona sahiptirler.

Vajinal Rugalar Neden Silinir?
Yaşın ilerlemesi, menopoz, çok doğum yapma, zorlu doğumlar vajinadaki bu rugaların silinmesine yol açarlar. Östrojen eksikliği de rugaların silinmesinde önemli bir etkendir.

Vajinal Rugaların Ortadan Kaybolması ve Belirtileri?
Genellikle doğurganlık çağı sonrası ortaya çıktığı için doğum ile ilgili bir sorun yaratmazlar. Ancak cinsellik açısından çok ciddi sorunlara neden olabilir. Kadın ve erkeğin zevk alamaması, vajinada genişlik hissi ve sürtünme kaybına bağlı cinsel tatminsizlik meydana gelir.

Vaginal Rugae Restoration (Vajinal Ruga Restorasyonu - VRR) Nedir?
Teknolojinin ilerlemesi ile kaybolmuş ya da silinmiş rugaları yeniden oluşturabilmekteyiz. Bu işleme vaginal rugae restoration, türkçe ismi ile vajinal ruga restorasyonu denir.

Vaginal Rugae Restoration (Vajinal Ruga Restorasyonu - VRR) Nasıl Yapılır?
Bu işlem için radyofrekans veya CO2 lazer kullanılır. Kaybolmuş rugalar yeniden oluşturulur. İşlem lokal anestezi ile yapılır. Yaklaşık 15-20 dakika sürer. İşlem sonrası hasta hemen evine gidebilir, günlük işlerine dönebilir. Rugalar oluşuncaya kadar cinsel ilişki önerilmez.

Dr. Eser AĞAR

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı

www.doktoreser.com


İstanbul Kadın Doğum uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!