Vajinismus tanısı jinekolog tarafından pelvik muayene sonucu ile konur. Cinsel ilişkinin gerçekleşememesi, cinsel ilişki girişimi ile duyulan ağrı, acı ve korku şikayeti ile doktora başvuran kadından ayrıntılı hikaye alındıktan sonra jinekolojik muayene ile cinsel organ dışarıdan gözlenir. Bu muayene ile vajinismus ile karıştırılabilen ve cinsel birleşmeye engel olan diğer durumlar olup olmadığına bakılır. Bu durumlar, vulva denilen dış cinsel organın doğuştan olan veya sonradan gelişen yapısal bozukluklar, kızlık zarının özel bir yapısı, rahim ve yumurtalıkların çeşitli hastalıkları ve iltihaplar olabilir.

Vajinismusta kadında ilişkiyi engelleyen veya ağrıya neden olan bir yapısal veya iltihabi durum saptamaz. Buna karşın, kadının muayenede tedirgin olduğunu, korku içinde bacakların kapattığını, bu davranışı ve hareketleri kontrol edemediğini gözlenir, vajen girişine dokunduğunda da vajen girişindeki kasların şiddetli ve kontrol dışı kasılması gözlenir.

Vajinismus primer, birincil, yani ilk vajinal girişim, ilk cinsel ilişki deneyimi ile gelişen bir durum olabildiği gibi, daha nadir olarak da sekonder, ikincil, yani daha önce yok iken yaşadığı fiziksel veya ruhsal travmaya cevaben geliştiren bir savunma refleksi de olabilir. Sonradan gelişen vajinismus sebeplerinden en sık olanları travmatik vajinal doğum, düşük, kürtaj hikayesi veya taciz hikayesi gibi kişide vajinal giriş ile bağdaştırdığı ağrı ve üzüntü hatıralarıdır.

Vaginismus farklı şidette yaşanabilir. Ağrılı cinsel ilişki bozukluğu sınıfı içinde disparoni, yani cinsel birleşmede ağrı hastalığı ile adeta yakın akrabadır. Toplumsal, ailesel baskı altında olup, panik derecede korku duymasına rağmen ‘’sorun çıkarmamasının’’ adına eşi ile ilişkiye giren, ancak ilişkide cinsellikten zevk almak yerine, adeta kabus yaşayan, korku ve ağrı duyan kişi de vajinismus olabilir. Bu kadınlar cinsellikten kaçar, jinekolog doktor muayenesine gitmezler, gebe kalırlarsa da vajinal muayene yaptıramaz, vajinal yol ile normal doğum yapamazlar.


Bursa Kadın Doğum uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!