Vajinismus tedavisi gerçekten mümkün mü?
Vajinismus tedavisi gerçekten mümkün mü?

Vajinismus tedavisi, diğer cinsel işlev bozuklukları arasından bakıldığında en çok yüz güldürücü sonuçları veren ve başarı oranı en yüksek olan tedavi gurubudur. Öncelikle, vajinismusun tedavi edilebilir geçici bir rahatsızlık olduğunu bilmenizde fayda var. Vajinismuslu kadınlar, tedavide tam bir iyileşme gösterecekleri için de şanslıdırlar. Öyleki bu kişiler tedavi sonrası da vajinismus sorunlarının üstesinden gelmekle de kalmıyor; keyifli, mutlu, sağlıklı bir cinsel yaşantının içine de adım atmış oluyorlar. Vajinismus tedavisinin olabilitesine inanmanız, tedavinin büyük bir kısmını yani %51’ini başarıyla geçmeniz demektir. Ayrıca, vajinismus cinsel terapisinde genellikle hiçbir cerrahi müdahale ve diğer girişimsel müdahaleleri uygulamak gerekmez. Kadının tedavi süreci boyunca herhangi bir ilaç kullanması da istenmemektedir. Bizim üzerinde durduğumuz konu, kişinin vajinismus olmasını gerektirecek ne tür yaşantıların olduğu ve o kişi üzerinde neden bu kadar büyük bir etki yarattığı konusundaki meraklar ve araştırmalar olacaktır. Bu yüzden de tedavi planlaması her vajinismuslu kadına özel ve bireysel olacaktır. Bu konuda maalesef hala bazı yanlış tedavi tekniklerinin ve yöntemlerinin kullanılıyor olması, vajinismuslu hastaların bu tür tekniklerden haberdar olması ve doğal olarak bazı kadınların bu durumdan korkmasına, endişelenmesine ve mantığına aykırı gelmesine bağlı olarak tedavi alma girişimini de ne yazık ki geciktiriyor bu insanların.
Yapılması gereken tek şey kadının iyi bir rehber olacak cinsel terapist bulması, her şeyi açıkça anlatması ve en önemlisi de iyileşme arzusunun olmasıdır. Kadın bunu yapmayı başardığı takdirde, cinsel terapistinin ona önereceği aşk oyunları adı verilen egzersizlerle, kendi kendini tedavi etmesi mümkün olacaktır. Vajinismus tedavisinde hiçbir baskı ve zorlama yoktur. Çiftin tedaviye birlikte gelmesi yaşanan cinsel sorunu tek tarafın sorunu, kusuru değil de çiftin sorunu olarak görmesi, ve bu süreçte erkeğin eşinin yanında olması ona destek olması, sözleriyle eylemleriyle eşine sadık olması ona gerekli güvenli ortamı sağlaması ve onun korkularına saygı duyması tedaviyi daha da verimli kılacak ve tedavi sürecini jet hızına çıkaracaktır.

Vajinismus ertelenecek, geçiştirilecek, aksatılacak ''ha bugün ha yarın olur'' diye beklenecek bir rahatsızlık değildir. Vajinismuslu kadınlarının bir çoğunun yaptığı hatadır bu aslında. Sizler erteledikçe; kaygılarınız, olumsuz düşünce içerikleriniz, başaramama korkunuz, performans anksiyeteniz her geçen gün artacaktır. Üzerine gitmediğiniz korkularınız her geçen gün sizi daha fazla esir almaya meyilli olacaktır. Bu durumla biran önce yüzleşip korkularınızı büyütmeden tedavi olmanızı öneririm. İnsanın doğası gereği belirsizlikler ve bilinmezlikler karşısında korku geliştirir. Her insanın belirsizlik ve bilinmezliklere verdiği tepki farklıdır, kimileri donar kalır, kimileri eyleme geçer, kimileri ise kaçar. Donup kalan, bu durumu görmezden gelmeye çalışıp kaçan bireylerdenseniz, bu durum size kısa vade de belki anlık bir rahatlık hissi verebilir ama uzun vade de pişmanlıklarla dolu bir yaşamın sizi bekleyeceğini sizlere hatırlatmak isterim. Lütfen eyleme geçiniz ve sandığınız gibi korkunç olmayan, aslında aşılması gereken basit o küçük tepecikleri gözünüzde nasıl büyük dağlara dönüştürdüğünüzü fark ediniz. Başlangıç için sadece birazcık cesaret, gerisi kendiliğinden gelecektir emin olun.
Vajinismus, vajinanın bir kusuru, eksikliği ya da hastalığı değildir. Vajinismus yüreğin ve çoğu zaman da beynin bir kusurudur.
Vajinismus kader değildir, alın yazısı değildir, tedavisi %100 olan geçici bir rahatsızlıktır buna emin olabilirsiniz.


Ahmet Sevran Polat
Uzman Klinik Psikolog & Cinsel Terapist


İstanbul Psikoloji uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!