Bizim toplumumuzda vajinismus sorunu yaşayan binlerce bayan var. Yıllardan beri psikolog olarak bu tür vakalarla çalışıyoruz. Ülkemizde cinselliğin konuşulması hoş karşılanmaz. Bize tedaviye gelen vakaların vajinismus olduğunu kendilerinden başka kimse bilmez. Hiç kimse ile konuşmazlar.

Aslında sorunun başkalarına duyurulması da problem ve baskı oluşturuyor çiftler üzerinde. Başkalarının bilmemesinde fayda var. Türkiye'de vajinismus tedavisi yapmaya çalışan bir çok insan ya da merkez bulunmakta. Türkiye'de hangi merkeze giderseniz gidin “klasik teknikler” ya da “vajen kaslarını genişletme tekniği” uygulanır.

  1. Klasik Teknikler: Bilişsel ve davranışçı yaklaşımlardır. Parmak egzersizleri, ayna egzersizleri, kendi vücudunu ve eşinin vücudunu tanımaya yönelik egzersizler, kegel egzersizleri, hipnoz, analitik yaklaşımlar, varoluşçu yaklaşımlar klasik teknikler içerisinde kullanılan yöntemlerdir. Şu anda Türkiye'de vajinismusun tedavisi ile uğraşan uzmanların % 99'u bu yöntemlerden birini ya da bir kaçını kullanmaktadırlar. Bu yöntemler bir çok insan tarafından bilinir ve uygulanır. Hatta parmak egzersizleri internette dolaşmakta… Peki bu iş bu kadar kolay mı? Parmak egzersizlerini al uygula ve kurtul. Mümkün mü? Hayır. Vajinismus bir sonuçtur. Vajinismusun bir çok sebebi olabilir. Onun için bu sorunu yaşayan bayanın psikolog ya da psikiyatrist kontrolünde terapi sürecine katılması kaçınılmazdır. Buz dağının görünen kısmının dışında suyun altındaki kısmına bakmak önemlidir. Hatta bilinçsiz parmak egzersizleri bayana zarar bile verebilir. Sorunun tespit edilip teşhisin konulması önemlidir. Sebepler bilinirse çözüm kolaylaşır. Klasik yöntemlerde genelde tedavi uzun sürer. 3,5,10,15 seans sürebilir. Klasik yöntemlerde bayana verilen ev ödevleri önemlidir. Eğer bayan ev ödevlerini yapmazsa sonuca ulaşmaz.
  2. Vajen Kaslarını Genişletme Tekniği: Bayan ilişkiye gireceği zaman istemeden, elinde olmadan, acıyacak, kanayacak, yırtılacak gibi negatif düşüncelerden dolayı kendini kasar ve kapatır. Bu teknikte vajen kasları doğal yöntemlerle genişletilir. Kaslar açılır. Tamamen gevşer. Bayan kendini kassa bile penis, vajen kasları genişlediği için kolayca girişi gerçekleştirir. Bu teknikte önemli olan penisle vajenin buluşmasıdır. Bu teknik kısa sürelidir. Tedavi 1 yada 2 seans sürer. Bayanın korkusu kalırsa onlar izole edilir. Bu teknik zaman sorunu yaşayan çiftler için uygundur. Uzak yerden gelenlere uygulanmaktadır. Bu tekniği uygulayan vakaların % 70'i birinci denemede sonuca ulaşırken geri kalanlar 2.ci,3.cü,4.cü denemede sonuca ulaşmaktadırlar. Bu tekniği vajinismus sorunu ile uğraşan uzmanların yaklaşık % 1'i kullanmaktadır.

Yani kişinin durumuna bağlı olarak ya ‘klasik teknikler' ya da ‘vajen kaslarını gevşetme tekniği' kullanılmaktadır. En iyi teknik sorununuzu çözen tekniktir. Herkesin kişiliği ve vajinismusu farklı olduğu için tek düze bir tedavi uygulamak pek doğru değildir. Yani her gelene “git parmak çalış” demek yanlıştır. Kişiye özgü, kişiye özel terapi uygulanmalıdır. Yukarda saydığımız bilişsel terapiler, davranışçı yaklaşım, hipnoz, analitik yaklaşım, parmak egzersizleri, kegel egzersizleri, eft, emdr ve vajen kaslarını genişletme yöntem ve tekniklerinden uygun olanını ya da danışanın istediği tekniği uygulanmalıdır.

Ayrıca “KÜNDE TEKNİĞİ” dediğimiz bir tekniğimiz daha var. Bu tekniğimizde Uzakdoğu sporlarından esinlenerek ortaya çıkardığımız bir teknik. Bayanın vücudunun bazı hassas noktalarına dokunuyorsunuz. Bayan o anda kesinlikle kendini kasamıyor. Kımıldayamıyor. İstese dahi kasılamıyor. Bayan pasif kalıyor. Ve o anda cinsel birleşme gerçekleşiyor.

Vajinismus ( Vaginismus ya da Vajinusmus ) %100 tedavisi olan psikolojik bir sorundur. Rahatlıkla tedavi edilebilir.

Vajinismus vakalarının vajen bölgelerinde herhangi bir organik bozukluk olup - olmadığını öğrenmeleri için ilk önce bir kadın doğum uzmanına gitmelerinde fayda var. Eşler seansa birlikte alınmalıdır.


Kocaeli Psikoloji uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!