Vajinismus, büyük çoğunlukla, psikojenik sebeplerle, vajina girişindeki kasların, kişinin iradesi dışında güçlü spazmı ile, penisin içeri girişine izin vermemesi neticesinde cinsel ilişkiyi imkansız kılan bir hastalıktır. Vajinismus tedavisinde psikoterapi ile birlikte yürütülen bir çok jinekolojik prosedür bulunmaktadır. Bunlar genellikle seanslar halinde uygulanır. Bu nedenle vajinismus tedavisi genellikle uzun ve zor bir süreç gerektirebilir.

Vajina girişindeki bulbokavernöz kaslara, botoks uygulanmak suretiyle, kasların kısmi ya da tamamen gevşemesi temin edilmekte ve bu şekilde cinsel ilişki mümkün hale gelmektedir. Vajinismus tedavisinde botoks uygulaması, tek başına tedavi sağlayabildiği gibi, klasik tedavi yöntemlerine destek amacıyla da kullanılabilir. Bu şekilde başarı şansı daha da artırılmış, tedavi süresi daha kısaltılmış olur. Tek başına botoks tedavisi ile, doğru noktalara, yeterli dozda uygulama neticesinde, genellikle tek seansta başarı elde edilmekle birlikte, gerekli hallerde daha sonra hatırlatma dozları da gerekebilir.

Vajinismus tedavisinde botoks, basit, ağrısız, kanamasız, konforlu, uzun seanslara ihtiyaç duyulmayan bir uygulama olması nedeniyle, öncelikli olarak denenmesi gereken bir tedavi seçeneği olmalıdır.


İstanbul Medikal Estetik Uzmanı uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!