VAJİNİSMUS VE TEDAVİSİ

Vajinismus, kadınlarda görülen cinsel bir işlev problemidir. Vajina girişini çevreleyen kasların istem dışı kasılarak cinsel birleşmede acı ve ağrıya neden olması ya da cinsel birleşmenin hiç gerçekleşememesi şeklinde tanımlanabilir..2006 yılında yapılan bir araştırmaya göre Türkiyede görülme sıklığı %10 dur.

Nedenleri

Vajinismus problemi olan bir kadında, pelvik taban kası, cinsel ilişki esnasında refleksif davranmaktadır ve kadının istemi dışında kasılmaktadir. Bu istenmeyen durumun kaynağı da bazı nedenlerle etkilenen bilinç altıdır. Kadının eşini istememesi ya da isteksizliğiyle bir ilgisi yoktur. Bu hastalığın nedeni psikolojik kökenlidir. Genç kızlara ergenlik çağından itibaren cinselliğin ayıp, kötü, acı veren bir deneyim olacağının anlatılması bu sorunun alt yapısını oluşturur.Tecavüz yada kötü cinsel deneyimler de vajinismus a neden olabilir. Hamile kalma korkusu, doğum korkusu veya diğer nedenleride vardır. Sağlıklı ve aktif cinsel hayata sahip kadınlarda dahi bazı durumlarda geçici de olsa vajinismus görülebilir. Doğum veya jinekolojik ameliyatlar sonrası, büyük üzüntüler ve emzirme (laktasyon) döneminde kadınlarda görülen cinsel istek azalması bu durumlara örnek olarak gösterilebilir.

Tedavisi

Hastalığın tedavisi psikolog tarafından yapılmalıdır. tek seanslık ya da tek günlük tedavi teknikleri, ilişki öncesi alkol alma, vajen girişine lokal anestezikler uygulama, depresyon ilaçları hiçbir işe yaramaz. Aksine onur kırıcı ve sorunu dahada artırıcı etkiye neden olabilir. Tedavide karı koca psikolog tarafından birlikte seanslara alınır.daha sonra tek tek seanslar devam eder. Sistematik duyarsızlaştırma, bilişsel davranışçı terapi yöntemleri kullanılarak sorun ortalama 5-10 seansta çözülebilmektedir.Çözümde yüzyüze terapinin yanı sıra internet üzerinden online terapi yoluyla da başarı oranı yüksektir.Hatta sorununu anlatmakta zorlanan ya da çekinen kadınlar için online terapi daha rahat ve etkili olmaktadır.


İstanbul Psikoloji uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!