Vajinismusa neden olan fiziksel hastalıklar nelerdir?
Vajinismusa neden olan fiziksel hastalıklar nelerdir?

Vajinismus, her ne kadar psikoljik bir rahatsızlık olsa da bazen fiziksel durumlardan kaynaklanabilir veya bu hastalık geçtikten sonra da devam edebilir. Bu tip vajinismuslar genellikle sekonder tip vajinismustur. Yani daha önce normal bir cinsel ilişkisi olan sonradan vajinismus belirtileri gösteren hastalarımızda fiziksel hastalık ve sebepler dikkatlice araştırılmalıdır.

Vajinismusa yol açabilen tıbbi durumlar şunlardır:

-Egzema
Aşırı kaşınmayla kendini gösteren bir deri rahatsızlığıdır. Derinin kaşınan kısımları yamalar halinde kalınlaşır, tahriş olur ve ince çatlamalar görülür. Değişik nedenlere dayanan ve farklı tedavi yöntemleri olan birçok egzama türü mevcuttur.

-Endometriozis
Rahim içini örten zar tabakasının, rahim iç yüzeyi dışında, genellikle yumurtalıklar ve tüpler olmak üzere bir yere yerleşmesi durumuna denir. Semptomlar genellikle ağrılı adet dönemleri, aşırı adet kanaması, birleşme öncesi veya sonrası ağrı/acı ve kısırlıktır.

-Sistit
Mesane duvarının kronik, ağır iltihabi bir hastalığıdır. Nedeni genellikle bilinmemektedir. Belirtileri, çok sık ve zor idrara çıkma ve bazen pelvik ağrılardır.

-Liken Skleroz
Vulva ve/veya anüsü etkileyen ağrılı cilt rahatsızlığıdır. Belirtileri, kaşınma, yanma, su toplama, beyaz lekeler, kaşınmadan dolayı yaralar ve cinsel ilişki sırasında acı ve ağrıdır. Tedavi edilmezse deriyi birleştirir ve vajinayı daraltır.

-Yumurtalık Kistleri
Yumurtalıkların yüzeyinde veya içinde içi sıvı ile dolu olan keselerdir. İki santimden büyük olan bezelere yumurtalık kisti denir. Belirtiler karında ağrı veya sıkışma, idrara çıkma ile ilgili problemler, birleşme sırasında acı ve ağrıdır.

-PİD (Pelvik İnflamatuvar Hastalık)
Rahim, tüpler ve bu organlara ait bağ ve zarların enfeksiyonu olarak bilinir. Cinsel yolla bulaşan rahatsızlıkların ortak sonucudur.

-Sedef Hastalığı
Derinin kırmızı benekler ve beyaz pullarla kaplanmasıdır. Vulva bölgesinde bu pullar daha az ve daha az kabarıktır.

-CYBH (Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklar)
Herpes, human papiloma virüsü ve diğer cinsel yolla bulaşan hastalıklar cinsel birleşme sırasında rahatsızlık ve acıya neden olabilmektedirler.

-Doğum Sırasında Vajinal Kanal ve Vulva Travmaları
Zor veya çoklu doğumlardan dolayı oluşan iç yırtılmalar, östrojen düzeyinin düşmesi, vajinal kanallardaki az ıslanma, PC kaslarının zayıflaması gibi nedenlere dayanabilir. Cinsel birleşme sırasındaki acının nedeni bunlardan biri olabilir.

-Çeşitli Cerrahi Müdahaleler
Vajinal veya pelvik ameliyat, müdahale sırasında kesilen veya yırtılan dokuların henüz iyileşmemiş olması mümkündür. Birleşme sırasında bu durum acıya neden olabilir.

-İYE (İdrar Yolu Enfeksiyonu)
İdrar yollarındaki enfeksiyon hastalığıdır. Genellikle bakterilerden kaynaklanır.

-Vajinit
Östrojenin azalmasından dolayı vajenin sahip olduğu bakteri içeriğinin değişmesi sonucu oluşan enfeksiyon hastalığıdır. Vajinal kuruluk, kaşıntı veya yanma, rahatsızlık ve cinsel birleşme sırasında ağrı ile karakterize edilebilir. Genellikle östrojen düzeyinin düştüğü menopoz döneminde, daha genç kadınlarda doğumdan hemen sonra veya emzirme döneminde görülür. Ayrıca radyasyon veya kemoterapiden sonra yumurtalıklar düzgün çalışmadığı zaman görülebilir.

-Vajinal Sarkma
Rahimin alınması, menopoz, obezite, zor doğum veya PC kaslarının zayıflaması gibi nedenlerden dolayı vajinal sarkma görülmektedir. İdrar tutamama, cinsel birleşme sırasında acı, kabızlık ve vajinal ağırlaşma gibi belirtileri vardır.

-Vajinal Tahriş
Hijyen ürünleri, duş jelleri, sabunlar, pudralar, deterjanlar, çok dar iç çamaşırlar ve pantolonlar, cinsel birleşme sırasında acı ve rahatsızlık yaşanmasına neden olacak vajinal tahrişe neden olabilir.

-Vulva Kanseri

Çok nadir rastlanan bir kanser türüdür. Kanser hücrelerinin vulvada görülmesidir. Genellikle maya enfeksiyonu olarak yanlış teşhis de alabilmektedir.

-Vulva Ağrısı
Vulva yani kadın dış genital organında herhangi bir enfeksiyon olmaksızın, kronik rahatsızlık ya da ağrı olarak tanımlanır. Özellikle yanma, irritasyon, kaşıntı ve hassasiyet ile karakterizedir. İki türü vardır.

-Vulvar Vestibulitis Sendromu (VVS)
Vulva, kadında dış genital kısma verilen genel addır. Vestibulum ise vajina ile vulva arasındaki bölümün ismidir, yani geçiş bölgesi anlamına gelmektedir. Partnerle cinsel ilişki sırasında aşırı derecede ağrı, acıma, yanma veya batma şikâyetleri ile kendini gösteren Vuvar Vestibulitis Sendromu, vulvada vestibulm bölgesinin iltihaplanmasıdır. Danışanlar çoğunlukla cinsel birleşme sırasında yaşadıkları ağrıyı ve acıyı, o bölgeye “sanki iğne batırılıyormuş gibi, sanki açık yaraya tuz basıyormuş gibi” diye tarif ederler.

Bu nedenle VVS, kadınlarda hem vajinismus hem ağrılı cinsel birleşme (disparoni) nedenidir. Tanısı kolay bir hastalık olan VVS’da kadın vestibulum bölgesine pamuk uçlu bir çubuğu (kulak temizleme çubuğu) değdirdiğinde yoğun bir ağrı hisseder, yani vajinal girişi çevreleyen iç dudakların olduğu bölgeye dokunulduğunda veya baskı uygulandığında ağrı duyar, bu durumda hemen bir jinekoloğa gidilmelidir.

-Genel Vulva Ağrısı
Ağrı hem iç hem de dış dudaklarda ve vulvada hissedilir. Ayrıca da bazı kadınlar klitoriste de hissederler. Ağrı dokunan bir şey olmadığı zamanlarda da hissedilir.

-Mantar Enfeksiyonları
Kaşıntı, hassasiyet veya tahriş, yanma hissi ve cinsel ilişki sırasında acı yaşanması şeklinde kendini gösterir. İdrar sırasında yanma hissi de yaşanabilmektedir.


Ankara Kadın Doğum uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!