Vajinismusun en temel belirtileri
Vajinismusun en temel belirtileri

Vajinismusun en temel belirtisi, cinsel birleşme sırasında kişinin istem dışı panik atak benzeri bir durum yaşamasıdır. Bilinci açık olsa da kadın kontrolünü yitirir.

Sanki kişi bilinç dışı tarafından negatif bir hipnoz transı haline girmiştir. Ve hep aynı şey söylenir ’Elimde değil, istiyorum ama yapamıyorum’.

Kimlere vajinismus tanısı konur?

Vajinismus belirtilerine daha yakından bakacak olursak, kimlere vajinismus tanısı konur?

Penisin vajinaya girişinin ağrılı ya da zor olması.

Çiftin rahatsız, hatta imkânsız penetrasyon (penis vajina birlikteliğini içeren cinsel birleşme) yaşaması,

Cinsel ilişki sırasında yaşanan yanma, gerginlik ve batma hissi.

Hiçbir belirgin nedeni olmayan cinsel ağrılar.

Jinekolojik muayene esnasında zorlanma veya izin vermeme.

Cinsel ilişki sırasında bacaklarını kapatma, eşini itme, kaçmaya çalışma davranışları.

Vücudun diğer kas gruplarının (bacak, kol, bel, vb.) ilişki sırasında spazmlar yaşaması.

Başarısızlık ve ağrı endişesi nedeniyle seksten kaçılması, şeklinde yaşanır.

Ağrı ve acıdan dolayı cinsel istek kaybı

Cinsel ilişki esnasında acı çekileceğine dair şiddetli korku yaşama.

Vajiinismus hastası olduğumu nasıl anlarım?

Sempatik sinir sistemi ve pelvik taban kasları arasındaki yakın ilişkinin daha iyi anlaşılması, kadınlarda Vajinanın Beş Duhulü olarak adlandırdığımız olayın gerçekleşmesine olanak sağlamaktadır. Bizim düşüncemize göre her kadın, aşağıdaki temel vajinal duhulleri gerçekleştirebilmeli ve istediklerini yaşamında kullanabilmelidir.

Parmak sokma

Tampon yerleştirme

Aplikatör ile vajinaya ilaç verilmesi

Jinekolojik muayene olma

Cinsel birleşme

Her kadın vajinismustan aynı şekilde etkilenmediğine göre yukarıda bahsettiğimiz maddeleri gerçekleştirebilme şekilleri de farklılık gösterecektir Vajinismus danışanlarında vücuduna yabancılaşma durumu söz konusudur. Bu algı genelde bilgi eksikliği, kızgınlık ve “vücudumun bu parçası bana ihanet ediyor” düşüncesi sonucu gerçekleşir.

Tipik SSS tepkilerini ortaya çıkar: terleme, titreme, idrar gelmesi hissi, huzursuzluk, bulantı, karın ağrısı, bacakları kapama, vücudu kasma, gaz kaçırma, nefes tutma, vokal tepkiler (ağlama, durmak için yalvarma, çığlık atma vb.), karşısındakini itme, döküntü oluşması gibi…

Elbette her kadın aynı şekilde cevap vermez ancak en azından yukarıdaki tepkilerin bir ya da birkaçını görebiliriz. Sonuçtaduygusal stres rahatsızlık hissinden ağır endişe ve panik ataklara kadar farklılık gösterebilir.

Vajinismus hastası mıyım?

Vajinismusu saran sessizlik duvarı ve bu konudaki kaynakların azlığı etkilenen kadının “Bu durumda olan tek kadın benim!”düşüncesine kapılmasına sebep olur.

Bir evliliği tamamlayamamak kişisel başarısızlık olarak algılanır ve çiftleri ailelerine ve en yakın arkadaşlarına dahi normal bir cinsel yaşamları varmış gibi davranarak yaşadıkları bir yalan içine çeker.


Ankara Kadın Doğum uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!