Vajinismus, sıklıkla yeni evlenen çiftlerde/birliktelik yaşama isteği olan kişilerde karşılaşılan cinsel fonksiyon bozukluğuna verilen isimdir. Cinsel ilişki sırasında vajina kaslarının istem dışı kasılarak vajinal girişin gerçekleşemediği (eşlerin biribirine karşı duydukları sevgi ve istek vajinismusu engellemez) durumdur. Genellikle psikolojik kaygılar sonucu karşılaşılan bir durumdur.

Öncelikle yeni evli çiftlerde/yeni başlayan ilişkilerde görülse de, daha önce sıkıntısız cinsel ilişki yaşayıp sonra bazı psikolojik ya da fizyolojik problemler nedeniyle vajinismus yaşanabilmektedir(ikincil vajinismus dediğimiz bu sonradan olan vajinismus, öncesinde kişi cinsel birliktelik yaşasa dahi sonrasında çeşitli sbeplere bağlı olarak ortaya çıkabilmektedir). Vajinismus cinsel birleşme anında vajinayı çevreleyen kasların istemsiz kasılmaları sebebiyle bacakların, sırtın, bazen de tüm vücudun kasılması şeklinde olabilmektedir. Kasılma başladığında bacaklar kapanarak korku, endişe, tiksinti ve panik hali ile eşini iterek birleşme olmasınıengeller. İlk birleşme sırasında ortaya çıktığında eşler genelde tekrar denediklerinde olacağını düşünürler, yorgunluk gibi sebeplerden dolayı ertelerler. Tekrarlayan denemeler sonucunda olumsuz durumla karşılaşan çiftler bu durumun sadece kendi başlarına geldiğini düşünerek hiçbir zaman bunu başaramayacakları düşüncesine inanarak çok büyük kaygı yaşayabilmektedirler.

Aslında bazı çiftler de cinsel birleşmeyi istedikleri için ön sevişme sırasında herhangi bir sıkıntı yaşamamakla birlikte normal sevişme evrelerindeki ıslanma, uyarılma ve orgazm durumu normal olarak görülebilmektedir. Ancak vajinal giriş olacağı zaman sanki orada bir duvar varmış gibi o engeli aşamamaktadırlar. Bu da özellikle bayanda eşini/partnerini itme, reddetme, kendinde başarısızlık duygusunu hissetme, kendini kötü hissetme, kendini değersiz görme ve beraberinde mutsuzlukhissini yoğun şekilde yaşatmaktadır.

Vajinusmus belirtileri kişiden kişiye farklılık göstermekle birlikte aşağıdaki belirtiler sıkça görülmektedir.

Vajinaaiçine tampon, ovül vb. yerleştirememe,

Ağrılı (disparoni) cinsel ilişki olması,

İlişki sırasında kadının bacaklarını kapatıp penis girişine engel olması,

Vajinaya parmağını sokamama,

Cinsel ilişkiye girememe,

Jinekolojik muayene olamama (spekülüm ve usg cihaz aparatlarının vajinaya yerleştirilmesine izin vermeme,

Vajinaya bakamama, dokunamama gibi sebepler sayılabilir.

Vajinismus oluşması çeşitli etkenlere bağlıdır bunlar;

Çocukluk ve ergenlik döneminde maruz kalınan cinsel istismar,

Çevreden edinilen cinsel ilişkinin kanlı ve ağrılı olacağına ilişkin yanlış bilgiler,

Ruhsal yönden olgunlaşmamış olmak,

Ailedeki katı kurallarileabüyütülmek,

Cinsellik bakımından kendini yetersiz görmek,

Cinsel ilişki konusunda eksik ya da yanlış edinilen bilgiler,

Hamilelikten korkmak,

Çocukken şok edici görüntülere ve seslere maruz kalmak,

Fizyolojik açıdan geçirilen birdurumun travma etkisi yapması; mesela genital veya anal bölge ameliyatlarını kendine yapılan bir taciz gibi hissetmek, yukarıdaki sebepler gibi daha pek çok etken vajinismusa neden olabilmektedir.


Konya Psikoloji uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!