Varikosel kabaca yumurtalardan vücuda dönen toplar kan damarları(ven)nın genişlemesi olup genel olarak bu damarların varisi olarak tanımlayabiliriz.

Varikosel erkekelerin yüzde 20 oranında zaten sahip oldukları bir doğal durumdur.

Hastalık halini alması erkeğin iş ve sosyal faaliyetlerini yaparken ayakta durma ile artan sol yumurta kasık bölgesi sol bacağa vuran hatta bazen bele kadar yayılan ağrılara sebep olması durumunda oluşur.

Normal evlilik hayatı içinde korunmasız düzenli cinsel ilişkiye rağmen çocuk sahibi olamayan bireylerde yapılan spermiogram ve kruger tetkiklerinde tespit edilen parametrelerdeki bozuklukların varlğı durumunda da hastalık konumu ortaya çıkmaktadır.

Bu iki hastalık durumund a varikosel ameliyatı olması hastalara tavsiye edilir.

Adolesan ve çocukluk döneminde tespit edilen varikoselllerde çocuğun gelecekteki erkeklİk dönemindeki sperm parametreleri hakkında tahmin yapılamayacağı için muhtemel kısırlık problemi oluşmasın diye varikoselektomı ameliyatı önerilir.

Sağ tarafta varikosel varlığınd a vücut organlarının pozisyonu ve sağ böbörek patolojileri yönünden araştırma yapılması gerekir.

Hiç spermi olmayan hastalarda Azospermi varikoselektomi ameliyatı tavsiye edilmektedir.

Başarısız tüp bebek ICSI - IVF uygulamalarında , varıkoselektomi operasyon yapıldıktan sonra 6 aylık period sonrası tekrar spontan IVF ve ICSI başarılı gebelikler oluşması için önerilmektedir. (Bu işlemlerden önce varikoselktomi yapılıp, ondan sonra tüp bebek uygulamaları yapılması maliyet azaltma, hasta rezervlerini koruma ve başarılı doğuma ulaşmış gebelik oranları için daha etkili olacağı kanısındayım)

Erkeklerdeki azalmış testosteron oranlarını yükseltmek amacıylada - senil hipogonadızm - andropoz- durumlarında da varikosel tespit edilirse ameliyatı önerilmektedir.

Tek testisli varikosel olgularında da varikoselktomi ameliyatı önerilmektedir


Ankara Ürolog uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!