1. VARİS KENDİLİĞİNDEN İYİLEŞMEZ

​Varis hastalığı gerek hastalar gerek doktorlar tarafından ihmal edilebilmekte, bacaklardaki damar genişlemeleri tamamen yaşa bağlı değişiklikler olarak kabul edilebilmekte sonuçta tedavisi ihmal edilmekte veya sürekli ertelenmektedir. Ancak şurası gerçektir ki tedavi edilmedikçe varis kendiliğinden iyileşmez. Bunun bir istisnası gebelikte ortaya çıkan varisler olabilir. Hamilelikte ortaya çıkan varislerin önemli bir bölümü doğumdan 3 - 12 ay sonra kendiliğnden iyileşebilmektedir. Bu süre içerisinde çok ileri derecede olmadıkça varis tedavisi ertelenmelidir.

2. TEDAVİ EDİLMEZSE ŞİKAYETLER VE VARİS GİDEREK ARTAR

​Varis hastalığı toplardamarlardaki kapakçıkların görevini yapamayıp kanı geri kaçırması sonucu oluşmaktadır. Varis bacaklarda ağrı, şişkinlik, huzursuzluk, kaşıntı ve damarların giderek belirginleşerek kötü görünmesine yol açar. Varisin esas sebebi olan kaçak giderilmedikçe bu şikayetler giderek artacaktır. Damarlarda pıhtı, enfeksiyon, kanama gibi riskler ve çok ileri vakalarda bacaklarda yara açılması ihtimali tedavi edilmeyen varislerde giderek artacaktır.

3. VARİS ÇORABI, İLAÇ, VARİS KREMLERİ VARİSİN İLERLEMESİNİ YAVAŞLATIR ANCAK TEDAVİ ETMEZ

Varis hastalarının varis tedavisi amacıyla uyguladığı pek çok yöntem vardır. Bunların arasında varis çorabı kullanmak, varis ilaçları kullanmak, varis kremleri kullanmak gelir. Şüphesiz bu yöntemlerin hepsinin belirli oranda olumlu etkisi vardır, ancak bunların hiçbir varis hastalığını tedavi etmez, sadece ilerleme hızını yavaşlatır. Bu nedenle varis çorabı giymek gibi sıkıntılı bir uygulamadan bir an önce kurtulmak, ilaç ve krem kullanımına son vermek için erken tedavi önemlidir.

4. ERKEN TEDAVİ YAPILACAK İŞLEM SAYISINI AZALTIR

​Varis giderek artan bir rahatsızlık olduğu için tedavi edilmeyen varislerde damarlar giderek daha genişleyecek, şikayetler artacak bunun sonucunda tek seansta yapılabilecek bir tedavi bazen 4 - 5 seansa kadar çıkabilecektir.

5. ERKEN TEDAVİ DAHA AĞIR TEDAVİ YÖNTEMLERİNİ ENGELLER

​Erken dönemde yapılan varis tedavileri çok daha kolaydır. Varis ilerledikçe genişleyen damar sayısı ve çapları artar, şikayetler artar, ileri vakalarda ciltte renk değişiklikleri ve yaralar olur. İleri evredeki bu olumsuz durumların tedavisi daha zor ve uzundur.

6. ERKEN TEDAVİ VARİSİN OLUMSUZ SONUÇLARINDAN KORUR

Tedavi edilmeyen varislerin enfeksiyon , pıhtı (thromboflebit), kanama, ciltte renk değişiklikleri ve yaralar gibi risklerini engellemek için "varis tedavisi ertelenmemelidir"


Ankara Kalp Damar Cerrahi uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!