CERRAHİ YÖNTEMLER

Q Ana toplardamar sisteminde oluşan kaçak= yetmezlik (reflü) belirtileri ortaya çıktıktan sonra ilerleyen dönemlerde komplikasyonların önlenmesi için cerrahi tedavi düşünülmelidir.

Q Toplumda büyük çaplı toplardamarlarda varis % 30 – 40 oranında yüzeyel kılcal ve küçük çaplı varislerin eşlik ettiği tablo saptanmıştır.

Q Bu tablo kişilerde yaşam konforunda sıkıntı ve çalışmada güçlük yaratmaktadır. 1988 yılnda İsknadinavya’da yapılan bir çalışmada bu tabşlodaki kişilerin % 10’unda işe gitmelerini engelleyen komplikasyonlar bulunmuştur. İngilterede yılda 80 000 varis ameliyatı yapıldığı düşünüldüğünde bu hastalığın yaygınlığı da kolayca anlaşılabilir.

QKonun ilginç yanlarında biri de bu konuda tarihteki en eski metinlerden biri olan Osmanlı döneminde yayınlanmış (1465) ‘’Cerrahiyyetu''l Haniyye’’ İmparatorluk Cerrahisi isimli kitapta Şerafettin Sabuncuoğlu tarafından ilk varis cerrahisi tekniklerinin tanımlanmış olmasıdır.Bu kitabın orjinalleri Fatih Millet Kütüphanesinde, Çapa Tıp Fakültesi Tıp Tarihi Bölümünde ve Fransa Ulusal Kütüphanesinde bulunmaktadır.

KLASİK VARİS CERRAHİSİ

Q Varis Cerrahisi 1891 yılında Trandelenburg tarafından temelleri atılmıştır. 1950’li yıllardan itibaren yetmezlik gösteren yüzeyel toplardamarın çıkartılması ve kasık bölgesinde dallarının bağlanması olarak basitçe tanımlanabilecek teknik günümüze kadar gelmiştir.

Q Bu teknik ile günübirlik ya da bir gece yatış ile cerrahi yapılmaktadır. Anestezi olarak genel değil bölgesel anestezi tekniği kullanılmaktadır.

QKasık ve ayak bileğinden yapılan insizyonlar ile ilgili yüzeyel toplardamar çıkartılmaktadır. Yüzeyel ana toplardamarın dizüstü ya da dizaltındaki dallarından genişlemiş olanlarda tabloya eşlik ediyorsa küçük insizyonlar ile mikroflebektomi tekniği ile bu varislerde çıkartılabilir.

QAmeliyat sonrası dönemde mümkün olduğunca erken dönemde mobilizasyon önerilir. Hastalar en geç ertesi gün taburcu edilirler. Varis çorabı ile günlük yaşamlarına dönebilirler. Bir hafta sonra dikişleri alınır. Bir süre varis çorabı kullanmaları gereklidir.

ß MODERN VARİS CERRAHİSİ TEKNİKLERİ ß

ENDOVENÖZ LAZER ( EVLT) VE RADYOFREKANS (VNUS) TEKNİKLERİ

© 2000’li yıllarda elektromagnetik kaynaklar ile (lazer: EVLT yada radyofrekans: VNUS ses dalgaları) minimal cerrahi insizyon ile yetmezlik gösteren varis gelişmiş olan toplardamar ablasyon işlemine tabi tutulur.

* EVLT: Dizbölgesinden yerleştirilen kateter ile Kasık bölgesinden başlayarak aşağıya doğru lazer ile oluşturulan termal enerji ile toplardamarın ablasyonu yapılır.

* VNUS: EVLT benzer bir şekilde aynı teknikle RF radyofrekans ses dalgaları kullanılarak toplardamar ablasyonu yapılır. RF tekniğinde lazere göre daha az bir enerji uygulanmaktadır.

© Ultrason altında ilgili toplardamar içine diz bölgesinden yerleştirilen bir kateter ile kasıktan başlanarak dize kadar ilgili toplardamar kollabe edilerek dolaşım dışına çıkartılır. Klasik cerrahi tekniğe benzer şekilde mikroflebektomi ile eşlik eden diğer varis gelişmiş damarlarda çıkartılabilir.

© Bu teknikler son yıllarda daha iyi sonuçlar verdiği ve varislerin tekrarlama oranlarını düşürdüğü için daha sık kullanılmaya başlamıştır. Heriki teknik klasik cerrahiye göre maliyeti daha yüksektir.


İstanbul Kalp Damar Cerrahi uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!