Büyük kilo kayıplarının ardından vücut şekillendirme nedir?

Aşırı kilolu olma durumu, sağlığınız üzerinde çeşitli yönlerden zorlanmaya sebep olabilir. Mide küçültme ameliyatı da denen bariatrik ameliyatlar, klinik açıdan obez olarak tanımlanan kişiler için büyük miktarda kilo vermenin bir yöntemidir. Kilo azaltma ameliyatının veya herhangi önemli miktarda bir kilo kaybının ardından, deri ve dokularda genellikle esneklik kaybı olur ve küçülen bedene uyum sağlayamaz. Aşırı kilo kaybı sonrasında deri esneklik yeteneğini kaybeder ve sanki büyük beden elbise giyilmiş gibi sarkma yapar. Daha önceden aşırı gerilmiş olan deri desteklenmez ve yaygın olarak belirli bölgelerde toplanan cepler/ torbalar şeklinde sarkmaya başlar.

Ameliyatın süreçleri nelerdir?

Büyük kilo kayıplarının ardından cerrahi vücut şekillendirme, yağı ve deriyi destekleyen alt dokunun şeklini ve tonusunu düzeltir ve aşırı sarkık yağ ve deriyi ortadan kaldırır. Bu durumda karın, kalça ve uyluklara vücut germe (Body Lift) sayesinde şekil verilir. Body lift, aşırı ve/veya hızlı kilo verme ile sarkan deri ile beraber deformasyona neden olan fazla yağın vücuda yeniden şekil verme amacıyla cerrahi olarak çıkarılmasıyla tanımlanan işlemdir. Sonuç, vücudun daha düzgün hatlarla normal bir görünüş kazanmasıdır. Bu da, özünde, toplam kilo verme deneyimizin son aşamasıdır.

İşe nereden başlanıyor?

Hastayla yapacağımız görüşmeler, büyük kilo kayıplarının ardından vücut şekillendirmenin daha sağlıklı ve iyileşmiş bir görünüm sağlanmasına nasıl yardım edeceğini öğrenmenin ilk adımıdır. Büyük kilo kayıplarının ardından vücut şekillendirme, genellikle aşama aşama gerçekleştirilir.

Kimler yaptırabilir bu ameliyatı?

Cerrahiye aday kişiler, fazla ve sarkmış deri ile vücut bölgeleri ve beden konturları ileri derecede deformasyona uğramış olan, genellikle hızlı ve/veya aşırı kilo veren (mide küçültme operasyonları sonrası) hastalardır. Uygulanan işlemin liposuctiondan farkı sadece yağ dokularının değil, fazla sarkan derinin de cerrahi olarak alınmasıdır. Body lift işlemi, sarkan dokuların ve derinin şekil vermek için alınması olduğu için kişinin bu işlemden önce ideal kilosunu bulması gerekir. Ameliyat sonrası alınan veya verilen kiloların sağlanan estetik sonuçları bozabileceği unutulmamalıdır. Her başarısız diyet yapma davranışının yeme bozukluğunun gelişimine yol açtığını ve kilo alımına neden olduğunu ele alırsak obezitenin tedavisinde diyet programına ek olarak bireysel terapi ve grup terapisi destekli tedavi modelleri ile kişinin "iyi hissederek zayıflaması” ve böylece kalıcı kilo vermesi desteklenmelidir.

Bariatrik ameliyatlarda hangi bölgelere müdahale ediliyor?

KOLLAR- Kol bölgesinde ortaya çıkan orta ve ileri dereceli (yarasa kanadı görünümü) sarkmaların düzeltilmesi için kullanılan yöntemdir.

GÖĞÜSLER- Kadınlar için daha dolgun ve genç görünümün ve şeklin yeniden verilmesi; erkekler için kadınsı bir görünüme yol açan fazla meme dokusu ve yağ dokusunun alınması ile daha düz ve erkeksi bir göğüs duvarı görünümü sağlanması hedeflenir.

KARIN- Karın bölgesinde yer alan sarkmış cilt ve fazla dokuların alınması ile daha düz ve gergin bir karın bölgesinin elde edilmesi amaçlanır. Aynı zamanda karın kaslarının gevşeyerek ayrılması ile ortaya çıkan (diyastaz) ve çıkıntılı bir karın bölgesi görünümüne sebep olan surum da bu işlem ile düzeltilmektedir

SIRT VE BEL- Bu bölgede yer alan düzensiz yağ dağılımının neden olduğu düzensiz ve çıkıntılı alanların daha düz ve estetik hale getirilmesi


KALÇA VE BASENLER- Düz, orantısız ya da sarkmış kalçaların vücut germe teknikleri uygulanarak yeniden şekillendirilmesidir. Kalça ve basen yağlarının yeniden şekillendirilmesi yöntemi ile birlikte uygulanarak daha iyi şekil ve kalça pozisyonu elde edilmesi hedeflenir.

Body lift cerrahisi ile aynı seansta veya başka bir zamanda sırt ve genital bölgelerin de gerilmesi (monsplasty) ile genel vücut şekillendirmesi tamamlanır.

Bariatrik ameliyat olmadan önce ne yapmalı, yapmamalı?

Vücut şekillendirme ameliyatları öncesinde detaylı bir check-up yapılmasını ve ağır sigara içenler gibi yüksek cerrahi risk taşıyan hastalar, operasyondan en az 6-8 hafta öncesinden sigarayı bırakmalı. Ayrıca operasyonu yapacak olan cerrahın deneyimli ve güvenilir bir plastik ve rekonstrüktif cerrahi uzmanı olması gerekir. Olası komplikasyonlar, operasyona hazırlık süreci, operasyon öncesi gerekli konsültasyonlar, estetik beklentileriniz ve sonrasında uyulması gereken koruyucu, sağlıklı yaşam önerileri beraberce konuşulmalı.

İyileşme süreci ne kadardır?

Ameliyattan sonra hastalar bir hafta hastanede gözetimde tutuluyor. Öncelikle ameliyatın akabinde, hastaların ertesi gün ya da en geç bir sonraki gün ayağa kalkmaları isteniyor. Odalarında biraz hareketlendikten sonra tuvalete gidebilecek duruma geldiklerinde (eğilme, kalkma, oturma açısından) idrar sondaları çıkartılıyor. Body-Lift büyük ve uzun süren bir ameliyat olduğundan emboli riskini düşürmek için antitromboz iğneler ve kan değeri takipleri yapılıyor. Ameliyattan sonra hastalara, dizden göğüs altına kadar olan bir korse giydiriliyor ve hastalar bu korseyi 6 hafta boyunca hiç çıkartmadan giymek durumundalar. Hastanın genel durumu iyileşip günlük ihtiyaçlarını kendi karşılayabilecek hale geldiğinde taburcu ediliyorlar.


İstanbul Plastik Cerrahi uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!